Асоциацията на земеделските кооперативи в Германия прогнозира ръст в производството на пшеница с 15.7% на годишна база, повлияно от благоприятното време.
Фрахтовият пазар в Черно море остана стабилен през изминалата седмица, без значими колебания в ставките по основните маршрути. Цените по направления като Египет, Испания и Мраморно море се задържат в тесни диапазони.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Цените на зърнените култури се колебаят заради слабо търсене. Слънчогледът поскъпва, докато пшеницата поевтинява у нас и в Европа. Очакват се нови данни от USDA и повишен износ от Русия и САЩ.
Зърнената агенция на Египет договори внос на 420 Кмт пшеница, като произходът на суровината ще е руски, украински и румънски. Доставките ще са между 5-26 март
Прогнозите за турската реколта слънчоглед 2017/18 са приблизително 1.35 – 1.40 Ммт, при нормални условия, което представлява увеличение с 0,15 - 0,20 Ммт спрямо реколта 2016/17.
Местните фермери стартираха подготовката си за предстоящата пролетна кампания. За да си набавят средства, а и заради покачването на цените на слънчогледа на местния пазар, фермерите разпродават последните съхранявани количества.
Намаляването на вносните мита в Турция идва в момент, когато страната става все по-зависима от внос на маслодайни, поне до нова реколта. Понижаването на митата доведе до по-засилен внос на слънчоглед.
Засетите площи с пшеница в Турция страдат от засушаване. Това става ясно след поредица от анкети на местни фермери, чиято основна загриженост е липсата на валежи.
В последната седмица сеитбата в Тракия бе прекъсната от дъждове, след като близо два месеца липсваха валежи, което пък се отрази негативно на развитието на по-ранно засетите култури.
Благоприятното време в Турция позволи на фермерите да завършат есенната сеитба тъкмо навреме, преди очакваните валежи от дъжд в следващите две седмици.