Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Пшеницата и царевицата в Париж достигат многомесечни дъна под натиска на укрепващото евро. USDA докладът подкрепи фючърсите на царевицата и соята в САЩ.
Цените на пшеницата в Европа спадат заради силното евро и по-слабия долар. USDA намалява износа на пшеница от ЕС до 26,5 млн. тона, а в САЩ царевицата и соята поскъпват. Турция възобновява вноса на руска пшеница и става третият най-голям купувач.
Европейските фючърси нямаха възможност да реагират на новината за отложените мита вчера, предвид късния час на американското обявление. Финансовите пазари са в подем. Днес ще бъде публикуван месечният доклад на USDA.
MATIF и CBOT останаха стабилни вчера. Конфликтът между САЩ и Китай, който се очаква да се обостри, повишава цените на соята в Южна Америка. Канадската канола продължава да укрепва.
Цените на зърното в Европа са под натиск заради силно евро. САЩ изостава със сеитбата на царевица и соя заради наводнения. В Русия зимни бури и градушки увреждат значителна част от реколтата.
Австралия очаква 6.15 млн. тона рапица през 2025–26 г. – петата най-голяма реколта досега. Преработката се увеличава с 18%, а износът на рапично масло – с 26%.
Докато финансовите пазари страдат, зърнените демонстрират устойчивост. Основните фючърси в Париж и Чикаго регистрираха скромни ценови увеличения вчера. Напрежението между Китай и САЩ се засилва.
Сеитбата на царевицата започва в някои ключови производители. Фючърсите в Париж и Чикаго все още търсят ясна посока. Аржентина регистрира прилични добиви на национално ниво.
Втори април, или така нареченият от Тръмп „ден на освобождението“, може би донесе всичко друго, но не и освобождение. Уолстрийт изтри над 5 трилиона долара за два дни. Зърнените пазари остават силно волатилни.
Надежда за пшеницата в Европа: търговската война между САЩ и партньорите и може да се окаже възможност за европейските износители. Маслодайните обаче са под силен натиск.