Strategie Grains отново понижават прогнозата си за производството на рапица в ЕС за пети пореден месец. Следвайки логиката, вносът на годишна база нараства с 13%.
Челният фючърс на царевицата на MATIF достига двумесечен връх, но нивата през последните седмици не показват голяма разлика, което отразява борбата между биковете и мечките на пазара.
Рапицата на MATIF се представя убедително от началото на седмицата, възползвайки се от подкрепата на поскъпващи фючърси на соя в САЩ, канола в Канада, както и от общото укрепване на комплекса от растителни масла.
Докато MARS понижава средните добиви от царевицата в ЕС, FranceAgriMer предвиждат с 11% по-голяма реколта във Франция. Добивите в Румъния и България са съответно с 32% и 38% по-ниски от тези за последните пет години.
USDA понижава оценката си за производството на рапица и слънчоглед в света. Растителните масла понасят удар след решението на Индия да наложи по-високи мита върху техния внос.
Царевицата на MATIF продължава възходящата си тенденция и през миналата седмица. Предстои да видим дали щетите, причинени от наводненията, ще подкрепят четвърто поредно седмично поскъпване.
Влиятелният доклад на USDA-WASDE остави прогнозите за производството на пшеница в САЩ и крайните запаси непроменени, като същевременно увеличи световните запаси и намали прогнозите за световно производство
Рапицата на MATIF се представя сравнително твърдо през седмицата. Въпреки оценките за по-слабо производство, ценовият възход се ограничава от огромни реколти от соя в САЩ и Бразилия.
Царевицата на MATIF успява да запази твърдост и реализира второ поредно седмично поскъпване, но по всичко изглежда, че започваща жътва в САЩ тепърва ще оказва своя натиск върху цените на международните борси.
Въпреки интересната седмица, която претърпя, рапицата на MATIF успява да се задържи на относително стабилни нива. ЕК отново понижи своите виждания за реколтата от маслодайни семена в ЕС, което оказва подкрепа.
Царевицата на MATIF намира сили да се отчете с първо седмично поскъпване от над месец насам, но пазарът остава предимно слаб. Големите реколти от Северна и Южна Америка ще продължат да оказват натиск върху цените.
Докато перспективите за реколтите в Черноморския регион продължават да изглеждат все така мрачни, силното евро и очаквани рекордни добиви в САЩ потискат цените на MATIF.
Високите запаси от соя, съчетани с подобрената перспектива за производството в САЩ, може да натежат на пазарите на маслодайни семена в краткосрочен план.
Времето в Черноморския регион остава все така неблагоприятно за развитието на царевицата. Вероятно допълнителни понижения за производството предстоят, което в даден момент трябва да стимулира ръст на цените.
FAS на USDA прогнозира, че износът на пшеница от ЕС ще спадне до 3-годишно дъно. Имайки предвид очакваното по-ниско качество, вероятно много традиционни купувачи на европейска пшеница ще се преориентират към черноморска такава.