Фючърсите на маслодайните култури укрепват. Соята в Чикаго достига двумесечен връх, а канолата в Канада – най-високата си цена от 11 месеца насам. Германия очаква близо 10% повече рапица.
Асоциацията на земеделските кооперативи в Германия прогнозира ръст в производството на пшеница с 15.7% на годишна база, повлияно от благоприятното време.
Сеитбата на соята в САЩ изпреварва петгодишната средна стойност. Жътвената кампания на маслодайната култура в Аржентина на път да навакса изоставането си. Прогнозира се по-ниско производство на рапица в Украйна.
Бразилия е на път да надмине миналогодишните експортни обеми на соята през март с над 5 млн. тона. Въпреки че жътвената кампания в Аржентина изостава, първоначалните добиви са високи. Майският фючърс на рапицата на MATIF изтича.
В контекста на добро състояние на посевите и напредващи сеитбени кампании в ЕС, силното евро продължава да поддържа мечи настроения на пазара. Месечният доклад на MARS показва добри перспективи за реколтите.
Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Цените на пшеницата в Европа спадат заради силното евро и по-слабия долар. USDA намалява износа на пшеница от ЕС до 26,5 млн. тона, а в САЩ царевицата и соята поскъпват. Турция възобновява вноса на руска пшеница и става третият най-голям купувач.
Цените на зърното в Европа са под натиск заради силно евро. САЩ изостава със сеитбата на царевица и соя заради наводнения. В Русия зимни бури и градушки увреждат значителна част от реколтата.
Сеитбата на царевицата започва в някои ключови производители. Фючърсите в Париж и Чикаго все още търсят ясна посока. Аржентина регистрира прилични добиви на национално ниво.