След канселирани търгове миналата седмица, Зърнената агенция на Йордания е отново на пазара с търгове за внос на хлебна пшеница и фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през януари и февруари 2025г.
В очакване на най-слабата реколта след 2018г. митото при експорт на царевица от Русия от утре ще бъде повишено десетократно до 2786 рубли за тон (30 USD). Руски анализатори не изключват и допълнителни експортни ограничения.
Цените на зърнените пазари в Чикаго се движат разнопосочно в петък, но ако изключим пшеницата поскъпват и то съществено. Основната подкрепа идва както от слабия долар, така и от Урагана Хелън, който нанасяйки огромни щети в най-голяма степен помага на соята и царевицата.
Зърнената агенция на Алжир ONAB е договорила внос на до 240кмт фуражна царевица с южноамерикански произход. Това е първият известен успешен алжирски внос на царевица за новия сезон 2024/25.
Жътвата на царевицата във Франция най-накрая е стартирала, като към 23 септември е приключена на 1% срещу 15% средно за последните 5 години. Състоянието на реколтата се влошава. FranceAgriMer отчитат и първи напредък в сеитбата на пшеницата и ечемика.
В септемврийските си баланси Европейската комисия понижават оценката си за производството на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица в ЕС през сезон 2024/25. С понижени оценки са и запасите на основните зърнени и маслодайни култури.
Пропадащи цени на суровия петрол вчера зануляват позитивния ефект от икономическите стимули на Китай, които подкрепяха и зърнените пазари тази седмица. Пазарът на рапицата губи най-много, макар че палмовото масло в Малайзия остава твърдо и наближава $1000.
Разочароващи седмични продажби допринасят за натиска върху цените на зърнените пазари в Чикаго, като с едва 159кмт пшеницата отчита сезонно дъно. Разочароват и продажбите на царевицата и само соята е в в рамките на очакваното. Сеитбата на царевицата в Аржентина напредва добре, но на слънчогледа е рекордно бавна.
Фуражен завод от Южна Корея (MFG) е обявил търг за на 70кмт фуражна царевица. Последният известен внос на царевица в Корея е от края на август, когато бяха договорени няколко карга на цени $233-35 за тон на база CFR.
С напредване на жътвата средният добив на основните пролетни култури в Украйна продължава да се подобрява, като след 23% реколтирани площи средният добив на царевицата 510кг/дка.
Заради продължаващо сухо и топло време, темпото на есенната сеитба в Русия е на единадесетгодишен минимум, което отново активизира покупки на зърнените пазари с подновено поскъпване на пшеница, царевица и соя в Чикаго.
Според митническата служба на Украйна от началото на сезона зърненият експорт от страната достига 9.76Мт, като нараства с 59% на годишна база. Едногодишен връх на палмовото масло оказва допълнителна подкрепа за цените на растителните масла и маслодайните семена.
Фуражен завод от Тайланд е договорил внос на поне 60кмт фуражна пшеница. Зърното ще се доставя от компанията CHS през декември, а предвид на договорената цена най-вероятно ще е с черноморски произход.
В Аржентина очакват 9% ръст на зърнопроизводството през новия сезон 2024/25, като Зърнената Борса в Буенос Айрес (BAGE) прогнозират 143.2Мт срещу 131Мт събрени през миналия. При благоприятни условия с най-голям ръст се очаква да е пшеницата.
След силно начало пазарът на пшеницата в Париж отслабва във вторник, консолидирайки се след поскъпването в понеделник, като търговците оценяват климатичните и военни рискове свързани с доставките от Черно море и факта, че Русия и Украйна продължават да доминират експортните пазари.