От 1 декември, Украйна е въвела нова система за износ на ключови селскостопански стоки, включително зърнени култури, която забранява износа на стоки при цени под тези, определени от Министерството на земеделието.
Руската митническа подкомисия одобри квота за износ на пшеница за втората половина на сезона – от 16 февруари до 30 юни – в размер на 11 млн. тона. Същевременно е наложена забрана за износа на ечемик, ръж и царевица.
Европейската Комисия отново понижават прибраната реколта от мека пшеница в ЕС този сезон до ново 12 годишно дъно на 112.3Мт. Заради Франция и Румъния, обаче реколтата на царевицата е повишена съществено с 1.6Мт, докато оценката за ечемика е почти без промяна.
Не без съдействието на слабостта в Чикаго, царевицата на МАТИФ за март затваря на тримесечно дъно. Пшеницата олеква с €3.25 до €222.50, с което тестването на ноемврийското дъно вече изглежда неизбежно. Цените на рапицата се сгромолясват.
Намирайки се на крачки от контрактно дъно фючърсите на пшеницата в Париж и Чикаго продължават със „слаба твърдост“. Пазарите на соята и царевицата се движат разнопосочно, с „отчаяна“ твърдост на соята и засилваща се слабост на царевицата.
Последните 30 дни са били най-влажните в историята за ключови райони на отглеждане на пшеницата в САЩ. Посевният рейтинг отчита невиждано в историята подобрение, което потиска цените не само на пшеницата, но и на царевицата.
Поскъпващ долар или пропадащо евро, отново правят разликата в ценовата промяна на основните зърнени борси, като за седмицата пшеница и царевица на МАТИФ поскъпват доста повече от фючърсите на СВОТ. Соя и рапица, обаче са слаби.
Както и очаквахме, пазарът на рапицата продължава с ценово срутване, което за пореден път потвърждава прогностичната сила на „дневния отвор“ (gap down) и „връхната свещ“ (toping tail). Слабо евро задържа пшеницата и царевицата на МАТИФ над водата.
Ескалиращо „дрънкане на оръжия“ в Черноморския регион подкрепя поскъпване на зърнените пазари, от което в най-голяма степен се възползват цените на пшеницата и царевицата. Соята, обаче остава слаба, а рапицата на МАТИФ е с дневна „пролука“.
Подкрепени от нова ескалация на войната в Украйна и приказки за Трета световна война, пазарите на пшеницата поскъпват за трети пореден ден. С почти приключена жътва на царевица и соя в Северното полукълбо, техните пазари отново са слаби.
Отслабващ долар подкрепя поскъпване на зърнените пазари в Чикаго, но точно както и на МАТИФ, за сега говорим само за позитивна реакция на препродадени пазари. За предстоящ мечи натиск говори и рязко подобряващ се рейтинг на пшеницата в САЩ.
Рязко поскъпване в петък почти спасява зърнените пазари на МАТИФ от седмичните загуби, като пазара на рапицата се отчита с девето поредно седмично поскъпване. Силният долар остава в тежест за всички суровинни пазари, потискайки пшеница, царевица и соя в Чикаго.
Пазарите на пшеницата в САЩ продължават с каскадно пропадане, след което вече са само на крачка от достигане до сезонното и многогодишно дъно. След дълго сдържане мечките на пазарите на царевицата и соята също дават воля на своите чувства.
След триседмичната консолидация пазарът на пшеницата в Чикаго пробива мечия флаг, което предизвиква каскадни продажби и на останалите зърнени пазари. За трети пореден ден отслабват и пазарите на соята и царевицата.
След седмици на обилни валежи, състоянието на зимната пшеница в САЩ продължава да се подобрява и натиска върху зърнените фючърси в Париж и Чикаго се подновява. Почти приключени жътви на соята и царевицата също допринасят за натиска.