Със слаби до почти никакви промени в световните зърнени баланси, първоначалната реакция на зърнените пазари от вчерашния USDA доклад наподобява прозявка. Най-големите съкращения са за маслодайните култури, а като регион с най-големи съкращения на производството отново е ЕС
В Русия обявяват ново „извънредно положение“ заради наводнения в Сибир и военни действия в Курска област, където според местния губернатор под заплаха да не бъдат прибрани са 1.5Мт зърнени, 0.5Мт маслодайни култури и 0.7Мт с цвекло
На фона на разгорещени президентски дебати, отслабващи фондови борси и лихвени проценти в САЩ, пазарът на суровия петрол пропада до 18 месечно дъно. Това не вещае добри неща за бъдещето на суровинните пазари, зърнените включително. Бавна сеитба в Русия подкрепя пшеницата.
Според канадската статистика запасите от рапица в Канада ще нараснат с 67% спрямо миналата година. Със 73% ще нарастват и запасите на ечемика, но на пшеницата ще спаднат с 21%. Съществен спад се очаква и в запасите на лещата, граха и нахута.
Пазарно-информационната система на ООН – AMIS повишават оценката си за производството и запасите от пшеница и соя в Света. Основно заради Украйна и ЕС производството и запасите от царевица в края на сезон 2024/25 са понижени.
С рекордно къси позиции на зърнените пазари, фондовете отново спазват установилата се традиция да се покриват по това време на годината, когато производството за текущия сезон вече е ясно и погледите все повече се насочват към новия.
Сухи прогнози за есента в Русия на фона на стартирала есенна сеитба оказват подкрепа за цените на пшеницата. В подкрепа са и силен експорт на пшеница и царевица от САЩ, както и прогнози за сухо и горещо време за стартиращата сеитба на соята в Бразилия.
В отсъствието на Чикаго, където почиват заради Деня на труда, зърнените пазари в Париж поддържат твърдостта си със скромни до умерени поскъпвания на пшеницата, царевицата и рапицата. Отслабващо евро също спомага за твърдостта на цените в Европа
Намаление на производството и износа от ЕС, по-слабо евро и силен седмичен износ от САЩ подкрепят цените на пшеницата и царевица за трета поредна сесия. Маслодайният комплекс също е нагоре
Пазарите на пшеницата и царевица в Европа поскъпнаха след новини потвърждаващи лошото качество на френската пшенична реколта и по-малко прозиводство в Германия.
Вчера всички зърнени пазари в САЩ и Европа затвориха в зелено. Пшеницата и царевицата коригираха нагоре след продължителен спад. Рапицата и соята поскъпнаха въпреки спада в петрола
Резултатите от Кроп Тура в САЩ показват по-голямо производство на соя спрямо рекордната прогноза на USDA. Очаква се четвъртото най-голямо производство на царевица.
Мечият натиск на зърнените пазари в Чикаго е не по-малко безмилостен, като челният септемврийски фючърс на пшеницата вчера почти достига заветните $5 за бушел – нещо невиждано от август 2020 година.