Индия и нейната нужда от внос на преработени фосфати и урея поддържат цените високи. Поташът остава потиснат поради свръхпредлагане, докато амонякът може да поскъпне поради проблеми с производството в Близкия изток.
Зърнобизнесът трябва да се съобразява и с рекордно ниските нива на реките в Европа и света, които оскъпяват транспорта и представляват нови предизвикателства
Царевицата на MATIF успява да запази твърдост и реализира второ поредно седмично поскъпване, но по всичко изглежда, че започваща жътва в САЩ тепърва ще оказва своя натиск върху цените на международните борси.
Въпреки интересната седмица, която претърпя, рапицата на MATIF успява да се задържи на относително стабилни нива. ЕК отново понижи своите виждания за реколтата от маслодайни семена в ЕС, което оказва подкрепа.
Пазарите на поташ и урея остават с предимно мечи настроения и през изминалата седмица, докато амонякът и преработените фосфати получават новини, подкрепящи допълнителен ръст на цените.
Царевицата на MATIF намира сили да се отчете с първо седмично поскъпване от над месец насам, но пазарът остава предимно слаб. Големите реколти от Северна и Южна Америка ще продължат да оказват натиск върху цените.
Ниските цени на черноморската пшеница, заедно с решимостта на Русия и Украйна да изнасят агресивно възможно най-много зърно, продължават да бъдат основният негативен фактор на пазара
Прогнозира се голямо предлагане на соя и значителен спад за рапицата и слънчогледа. Ключовият въпрос е дали увеличението в производството на соя ще бъде достатъчно, за да компенсира загубите от останалите култури.
Пазарът на уреята е позатихнал и остава в очакване на развръзката от търга в Индия, а производството на амоняк се връща към нормални стойности. Преработените фосфати все още усещат бича подкрепа.
Докато перспективите за реколтите в Черноморския регион продължават да изглеждат все така мрачни, силното евро и очаквани рекордни добиви в САЩ потискат цените на MATIF.
Пшеницата на MATIF достига нови дъна под натиска на силно евро и доминиращата черноморска пшеница на пазара, която засенчва опасенията за лошите реколти в Западна Европа
Високите запаси от соя, съчетани с подобрената перспектива за производството в САЩ, може да натежат на пазарите на маслодайни семена в краткосрочен план.
Карбамидът губи подкрепа и поевтинява през седмицата, като изгледите за цените в краткосрочен план засега остават в полза на мечките. Сходна е ситуацията и с поташа, който очаква по-голяма активност на пазара.
Времето в Черноморския регион остава все така неблагоприятно за развитието на царевицата. Вероятно допълнителни понижения за производството предстоят, което в даден момент трябва да стимулира ръст на цените.
Отговаряме на най-итнересните въпроси за бъдещето на пазарите на царевица, слънчоглед и слънчогледово масло с оглед на ниските добиви в България и Черноморския регион.