Миналата седмица USDA повишиха производството на пшеница в ЕС с 0.7Ммт до 138.2Ммт, което ще е с 12.3Ммт повече от миналата година и с 5% повече от средното за последните 5 години. Повишението се дължи, както на ръст на площите с 4% до 23.9Мха, така и на вече очакван рекорден среден добив от 5.78т/ха. С 1Ммт до 34Ммт беше повишена и оценката за експорта на пшеница от ЕС, при 31Ммт през миналия сезон. Много по-голямо зърнено производство в ЕС през новия сезон потвърдиха и от Stratégie Grains, които повишиха оценката си за реколтата от мека пшеница с 1.9Ммт до 133Ммт. С 2.4Ммт до 31Ммт бе повишена и оценката им за експорта, която очевидно е доста по-консервативна от тази на USDA. С 1.1 до 55Мм бе повишена и прогнозата за реколтата от ечемик, както и на царевицата с 0.3 до 65.7Ммт. За отбелязване е, че повишенията идват от подобрени перспективи за добивите в Западна (Франция, Германия) и Югоизточна Европа (Румъния, България).
В резултат на повишените очаквания за производството, цените бяха под натиск до началото на миналата седмица, като някои от големите консуматори се възползваха договаряйки нов по-евтин внос на пшеница. Египет например закупи 3 кораба с румънска пшеница (общо 180кмт) на цена $232 за тон на FOB база, което е с $6 по-евтино от предходната им покупка в началото на юли.
В следствие на обилните валежи в Западна Европа състоянието на зимните посеви във Франция, обаче започна да се влошава, което заедно с драматично влошаващото се състояние на пролетната пшеница в САЩ, Канада, Русия и Казахстан, доведе до рязък ръст на международните борси. За капак в Казахстан взеха решение да прекратят изцяло зърнения си експорт за 6 месеца, считано от 15 август.
В тежест за цените на зърнените пазари остава и доброто състояние на основните пролетни култури в САЩ – царевицата и соята, които след обилни валежи в предходните седмици, даже леко се подобряват. Същото можем да кажем и за пролетниците (царевица, слънчоглед, ечемик) в Европа и Черноморския регион, което няма как да не бъде в тежест за поскъпването на пшеницата и зърнените пазари, като цяло. С негативно въздействие за всички суровинни пазари остава и продължаващото поскъпване на щатския долар, както и рязко поевтинелите котировки на суровия петрол.
С напредването на жътвата средните добиви от пшеница и ечемик в Украйна и Русия се стабилизират, доближавайки до рекордните нива в Украйна и малко под тях в Русия.
Метеорологичните модели до началото на август показват сравнително благоприятни условия за вегетацията на пролетниците в Украйна и Южна Русия. За съжаление прогнозите не се толкова благосклонни за Балканите с очаквано сухо и горещо време за Южна Румъния и България.
В същото време в Западна Европа ще остане по-влажно от нормалното, което при вече стартирала и закъсняваща жътва е предпоставка за задълбочаващи се проблеми с качеството.
Далеч от идеални изглеждат и прогнозите времето в Северна Америка, като условията за пролетната пшеница и канолата ще останат все така неблагоприятни, което допълнително ще понижава и без това вече трагичния им добивен потенциал. Доста по-сухи и горещи ще са условията и в същинската част от Аграрния пояс на САЩ, където основно се отглеждат царевицата и соята.