Започвайки със Северозападния регион, кумулативните валежи от септември 2021 до сега показват, че те не само са по-малко от миналогодишните, но и вече близо месец са под нормалното за периода. За щастие метеорологични прогнози за следващата седмица показват значителни валежи за цялата страна, включително и Северозападния регион, така че след тях би трябвало отново да сме над нормите, но много малко вероятно в близост до количества от преди година.
Абсолютно същото може да се каже и за Северния Централен регион, който до началото на януари е следвал почти 1 към 1 валежите от есента на 2020. През последните две-три седмици раздалечаването в трендовете на валежните количества, обаче е все по-ясно изразено и се надяваме новите валежи, поне до известна степен да затворят тази „ножица“.

Кумулативните валежи в Североизточния регион към средата на февруари също са под нормата за сезона, но тренда остава възходящ, а количествата съвсем малко под нормата. За съжаление, в очакваната валежна обстановка, метеорологичните модели показват по-малки количества в Североизточния регион. Така или иначе такива ще бъдат отчетени и след тях също се надяваме отново да сме над нормите.

До края на декември валежите в Югоизточния регион са били не само над нормите, но и над количествата от преди година. Януари 2021 беше изключително влажен в цялата страна и измерените количества тогава надхвърляха до 3-4 пъти нормите за месеца. В резултат през януари и февруари виждаме съществено изоставане в тренда на валежите от преди година, но въпреки това към средата на февруари, Югоизточния регион поддържа нормата за периода.

Текущо Южния Централен регион също изостава с валежите спрямо огромните количества от преди година. Кумулативните обеми до сега се задържат над нормата за периода, а с очакваните нови валежи, нищо чудно да се доближим и до линията от преди година.

Съществени нови количества валежи, се очакват и в Югозападния регион през следващите дни, така че и тук кумулативните валежи ще се задържат над трендовата линия за сезона.
Общият извод, който можем да направим базирано на картите от всички региони, е че рекордна реколта тази година почти сигурно няма да имаме, но за сега поне запазваме шансовете за над трендови добиви, съответно производство през новия сезон 2022/23.