В последно време често ставаме свидетели на лимитирани движения при зърнени и маслодайни на CBOT. Земеделски суровини като пшеница, царевица и соя си имат лимит, който може да се достигне във възходяща или низходяща посока, в рамките на една търговска сесия. Например към днескашна дата търговският лимит на царевица CBOT е $0.40 за бушел. Т.е. ако цената вчера е била $6.00 и днес царевицата достигне $6.40(+0.40), то тя няма да може да се търгува над $6.40 до края на редовната търговска сесия. Ако достигне $5.60(-0.40), то тя няма да може да се търгува под $5.60 до края на редовната търговска сесия. На долната графика можем да видим свеж пример от 6 юли:

Царевица CBOT достигнала търговския си лимит от $0.40
На 2 юли царевицата затваря на $5.92, след което на 6 юли цените падат до $5.52 (-$0.40). До края на редовната търговска сесия фючърсите не се търгуват под $5.52. След като лимитът е веднъж достигнат, то има възможност по преценка на борсата, търговският лимит да бъде увеличен с 50% за следващата сесия или в нашия случай с царевицата до $0.60 (50% х $0.40). Така ако през днескашната редовна търговска сесия затворим на $5.52, през следващата сесия движението може да достигне до максимум $6.12 или минимум $4.92. Ако обаче новият търговски лимит не се достигне отново, то в сила отново ще бъде първоначалният ($0.40). Повече информация за търговските лимити на зърнени и маслодайни на CBOT можете да намерите
тук.
Целта на търговския лимит е да се намали волатилността и да се предотвратят възможни ценови манипулации със земеделски суровини като пшеница, царевица, соя и други. Разбира се тези ограничения намират и своите критици, които смятат че не трябва да има такива правила, а пазарите да бъдат свободни и сами да се нагаждат.