Времето
В края на лятото, температурите в южна Америка се сгорещяват истински с очаквани до 45С максимални в Аржентина тази седмица. Освен горещо време в Аржентина, обаче очакват и обилни валежи, докато в Бразилия ще е малко по-хладно, но и по-сухо. След пролетни температури в САЩ отново ще захлажда, но на много места ще има и валежи. В Европа ще се затопля, но ще остане дъждовно, което става все по-притеснително за предстоящата пролетна сеитба. По-топло ще бъде и в Русия и Украйна, където последните седмици остава и доста сухо.


Акценти от последната седмица
В първата си прогноза за очакваните засети площи в Канада през тази година, държавната статистика на страната прогнозира 3.86М акъра, което е с 1.6% повече от миналата година и с близо 4% повече от осреднените очаквания на пазарните участници. Това ще е втора поред година, в която площите с царевица в Канада ще нарастват, като макар и не голям износител, страната е на 3то място по доставки в ЕС, след Украйна и Бразилия, с 327кмт от началото на сезона.
След по-суха и гореща седмица, сеитбата на втората царевица в Бразилия забавя темпо, като по данни на Conab в периода до 10 март напредва с близо 12.5%, като е приключена на 86.2%, срещу 72.5% преди година. В най-големия по производство щат – Мато Гросо вече са практически приключили, като напредват с 6%, достигайки 99%, срещу 96% преди година. Според последния посевен рейтинг на министерството, състоянието на посевите в някои от южните и източни щати се влошава. Жътвата на първата реколта напредва с 3.5%, като е приключена на 33%, срещу 26.3% преди година.
След прохладно и дъждовно време в предходните седмици, времето в Аржентина ще бъде доста по-екстремно през тази, в смисъл че температурите тръгват рязко нагоре (до 45С) и в същото време се очакват обилни валежи (до 150-200л/м2), поради което навярно и наводнения. Според борсата в Буенос Айрес, делът на царевицата в „задоволително добро и отлично“ състояние последната седмица е без промяна на 87%, срещу 41% преди година, но 1% от „отлично“ отива при „задоволително“. Отчита се първи напредък на жътвата, като след реколтирани 155кха са прибрани 1.32Мт със среден добив 853кг/дк!
В последната справка от Европейската комисия, вносът на царевица в ЕС за седмица напредва с 0.5Мт, като началото на сезона достига 11.94Мт, срещу 19.78Мт преди година. Украйна остава най-големия доставчик със 7.72Мт, следва Бразилия с 2.77Мт. Фактическият експорт от САЩ през последната седмица отслабва, но е в горния край на очакванията за 685-1250кмт като се отчитат 1122кмт, срещу 1146кмт в предходната. С тях, от началото на сезона достига 21.81Мт, което е с 33% повече от миналия.
Фондовата активност на пазара на царевицата в Чикаго през последната седмица е минимална, но продажбите отново са надделявали над покупките, с което нетно късата им позиция се е повишила с 2к до 297к контракта. На пазара в Париж, нетната промяна в позицията на фондовете също е минимална, като има скромно покриване на къси спадащи с 0.1 до 8.9к контракта.
Новини от Черноморския регион
След достигнатото 4 годишно дъно, пазарът на царевицата в България леко окопитва през последната седмица. Появило след дълго отсъствие търсене във вътрешността на страната, случайно или не съвпада с отскока на зърнените борси през последните 1-2 седмици и това, поне за сега, преустановява „свободното падане“, което наблюдавахме от началото на годината. Дали този оптимистичен за фермерите тренд ще продължи и през следващите седмици, предстои да разберем, но междувременно натиска от Украйна и Русия остава силен, а пролетната сеитба на места в западна и централна Европа има проблем с подгизнали почви.
Перспективи
$4 за бушел се оказа наистина „магично“ ниво за пазара на царевицата в Чикаго, след достигането до което, фючърсите на нова и стара реколта продължават да поскъпват вече за трета поредна седмица. С предстояща сеитба в северното полукълбо, прогнозите за времето ще стават все по-важни, но поне за сега, освен преовлажнени почви в западна Европа, други актуални проблеми не виждаме. В далечината остават прогнозите за завръщането на Ел Ниньо с горещи и сухи модели за царевичния пояс на САЩ в периода юни, юли, август, но до тогава има много време, в което моделите могат коренно да се променят. За сега евентуален отскок до 23.6% по Фибоначи ($4.63 за март), е най-доброто на което се надяваме. Графика източник Barchart.
