Всички погледи на пазара на
урея са насочени към Индия и през тази седмица. Страната получи оферти за 3,87 млн. тона урея, а най-евтините бяха за 400 хил.тона от OQ Trading при $340/т на база CFR за западния бряг и 136 хил.тона от Ameropa за $349,88/т CFR за източния, като и двете оферти автоматично се приемат съгласно тръжните правила. Самият търг привлече интереса на 22 компании, от които имаше осем други оферти за малко над $340/т CFR за западното крайбрежие, докато по-голямата част от офертите за източното крайбрежие бяха в рамките на до $360/т CFR. При тези стойности, цените на база FOB от Близкия изток биха били около $320/т, а руската урея, натоварена от балтийските страни - около $280/т FOB. Очакванията са Индия да закупи 1 - 1,3 млн. тона, но същевременно не е изключено и договарянето на над 1,5 Мт. Дори преди допълнителните преговори, настроенията за уреята изглеждат мечи, въпреки че официалните цени не слязоха под психологическите $340/т. Търсенето от Европа, Бразилия и САЩ не е особено активно, докато пазари като Австралия и Тайланд са към края на сезона за внос.
През седмицата египетските производители се борят да задържат цените, които паднаха до $340/т FOB, a Нигерия осъществява продажба на гранулирана урея за около $325/т FOB. Бразилия също вижда по-евтини оферти спрямо миналата седмица ($355/т) с оферти достигащи до $340/т CFR, като се очаква вносът в страната вече да се засили. Съобщава се за продажба от Иран на ниските $303/т FOB. Впрочем, износът на урея от Иран за периода януари-юли възлиза на 3,34 млн. тона, което е ръст от близо 30% или 750 хил.тона (кмт) на годишна база. Основните купувачи на ирански карбамид са Турция с 1,55 Мт, следвана от Бразилия с 625 кмт, Оман с 374 кмт и Индия с 172 кмт.
Пазарът на
амоняк се характеризира с две големи новини през седмицата. Договорът за септември между Yara и Mosaic се сключи за $530/т CFR, с което бележи ръст от $55/т спрямо предходния месец. Дали тази цена би била ясен индикатор за бъдещо ценообразуване ще бъде тествано с увеличеното предлагане на амоняк от Тринидад, където производството се възстановява до 70-80% от нормалните стойности. Другата новина идва от изток, а именно, заводът с капацитет от 1,1 Мт на Maaden в Саудитска Арабия ще затвори за месец поради технически проблеми, което вероятно ще доведе до забавяне на изпълнението на текущите договори, тъй като Maaden е разпродал всичко до средата на октомври.
По отношение на
преработените фосфати, виждаме Етиопия, която ще проведе търг за внос на 360 хил.тона DAP (диамониев фосфат) на 9 септември. Същевременно, Бангладеш получи 7 оферти за общо 244 хил.тона в своя търг за внос на DAP при цени от $690-716/т на база CFR, вероятно повечето идващи от Китай. Впрочем, цените на DAP на база FOB в Китай остават предимно стабилни при $605-610/т, но съществува информация, че страната може да забави износа, което допълнително би увеличило цените, които вече отказват много купувачи. Цените на МАР (моноамониев фосфат) в Бразилия все още поддържат относително стабилни стойности, като през последните седем седмици са в диапазона $635-640/т на база CFR и продължават да ограничават масовите покупки.
Пазарът на
поташ не отбеляза голяма активност през седмицата. Pupuk Indonesia получи четири оферти за последния си търг за MOP при цени, които варираха между $303-304/т CFR и бяха значително по-високи от средните за региона $285/т CFR. Бразилският пазар също не отчита силно търсене към момента. Цените остават под психологическите $300/т, след като паднаха с $5 до $295/т CFR миналата седмица, което впрочем е със 17% по-ниска цена спрямо същия период на миналата година. Посоката на цените на поташа в Югоизточна Азия зависи от предстоящите резултати от търга на Pupuk Indonesia. Междувременно се очаква спот цените в Бразилия и Северозападна Европа да се понижат през следващата седмица, въпреки че вероятно няма да бъде нещо значително.