Пазарът на
уреята остава стабилен, като се очаква нов индийски търг за внос, който трябва да бъде обявен до края на месеца. Предвид покупката на едва 566 хил. тона (кмт) в последния търг, страната вероятно ще инициира поне още един до края на годината, за да осигури необходимите 1,5 – 2 млн. тона до края на януари. Очаква се този път цените да надхвърлят $400/т CFR.
Търсенето в Европа все още е слабо поради две основни причини – ключови пазари като Франция, Италия и Германия получиха значителни количества валежи през последните седмици, което забави жътвената кампания на царевицата и тя остава на фокус. В тази връзка, по-силна покупателна активност на урея може да се очаква едва към нейния край. От друга страна, високите цени на египетската урея очевидно не предизвикват силен интерес у европейските купувачи.
Последната известна продажба от Египет бе осъществена при цена от $407/т FOB в средата на месеца, а през тази седмица основно се котират оферти в диапазона $400-405/т FOB, на които европейските купувачи търсят дискаунт от $20/т. Иранските производители също се стремят към продажби на по-високи цени с около $10/т през тази седмица, търсейки $330/т FOB, въпреки че към момента няма интерес към тези нива. Производителите в Близкия Изток са добре покрити до средата на ноември и най-вероятно изчакват, за да реализират продажби в предстоящия индийски търг. Следователно, тяхната неохота подтикна ръст на спот цените в региона до $380-385/т FOB.
Офертите към Бразилия на нива от $385/т CFR също не подбуждат значителен интерес и логично свежи продажби през седмицата липсват, особено на фона на санкционираната иранска урея която се предлага там с около $15/т CFR по-евтино. Цените в САЩ се понижиха с $5-8/къс тон през седмицата и текущо NOLA се котира при $325-333/къс тон FOB. Филипински търг за внос се отчете с оферти в диапазона $405-410/т CFR, но все още няма официално обявена покупка.
Пазарите на
амоняк останаха спокойни през седмицата. Предлагането на изток от Суец е ограничено, но търговската активност е слаба, което задържа референтните цени без промяна. Повечето ключови производители от Северна Африка и Близкия Изток са разпродадени до края на ноември, а профилактиката на завод на Maaden в Саудитска Арабия продължава да потиска, както спот предлагането в региона, така и изпълнението на някои договори. Леко поскъпване се наблюдава при доставките към Индия, където цените са в диапазона $345-375/т CFR, но те все още са значително по-ниски от китайския амоняк, който се предлага на $500/т CFR Индия. В САЩ спот търсенето на баржи остана слабо, като цените се запазиха стабилни в диапазона $500-510/къс тон FOB.
След като цените на
поташа в Бразилия достигнаха смятаното от мнозина „дъно“ от $270/т CFR през последните седмици, текущо виждаме известно покачване до $280-285/т CFR. Ценови ръст може да се очаква и в Югоизточна Азия, където търгът за внос на Pupuk Indonesia вероятно ще даде възходящ тласък на котировките. По непотвърдена информация предложените оферти в търга са на нива около $310/т CFR. Междувременно, потенциална корпоративна война между руската Uralkali и беларуската BPC има способността да разтърси пазара. Борбата за власт и пазарен дял между тези два основни производителя на поташ в световен мащаб и доскорошни партньори, има всички предпоставки да се отрази малко или много върху глобалното предлагане и ценообразуване в по-дългосрочен аспект.
Пазарът на
преработените фосфати ще си поеме глътка въздух от неутолимият глад на Индия, тъй като предстоящите празници в страната се очаква да ограничат пазарната активност. През седмицата търг за внос на 25 хил.тона DAP (диамониев фосфат) в Турция вероятно е спечелен от мароканската ОСP при $630-640/т CFR, а няколко купувачи от Източна Африка договориха внос на общо около 30 хил.тона DAP от Maaden за товарене през първата половина на ноември при цена около $630/т CFR. Maaden също така продаде и 40 хил.тона на индийската IPL при $643-644/т CFR. В допълнение за Индия, страната договори поне още 80 хил.тона от различни търговци при цени около $638-643/т CFR.
Подобно на ситуацията с уреята, запасите в страната са недостатъчни и Индия вероятно ще продължи с покупките на поне 1,5 млн.тона DAP до края на годината, което ще поддържа цените високи. Впрочем, от началото на май досега, цената на DAP на база CFR Индия се е увеличила с 26% от $510/т до $644/т от последните сделки. Етиопия обяви търг за внос на 1,27 млн.тона DAP за доставка от ноември до май‘25г., който ще се проведе на 28 октомври. В Бразилия липсваше особено търсене на МАР (моноамониев фосфат) и цените останаха непроменени на $635/т CFR. Имайки предвид високата му цена и ниската достъпност на крайните потребители, както и поевтиняващи TSP и SSP, вероятно цените му ще отчетат спад в краткосрочен план.