Акценти от световните пазари
Индийският търг за внос на урея оказва силно влияние върху пазара, като производителите се въздържат от продажби. Международната активност е приглушена, а сделки се осъществяват единствено при високи ценови нива. Вътрешната търговия в Индия остава силна, а вече циркулира информация за евентуално иницииране на още един търг за внос на урея до края на годината, тъй като запасите са вероятно на най-ниското си ниво от 2020 г. насам. Увеличеното вътрешно производство на урея на годишна база очевидно все още не може да покрие нуждите. Подобен развой – с още един търг за внос до края на годината – определено дава силен „коз“ в ръцете на биковете.
FOB цените в Близкия Изток се покачват с близо $10/т до $355/т, като повечето производители са разпродадени за октомври, а едно карго от 30 хил. тона е продадено към Австралия при $356/т FOB. Египетската гранулирана урея се продава на малки лотове към Европа на цени около $370/т FOB. Същевременно, CFR цените за Бразилия достигат $370/т, а тези на база CFR Аржентина и Мексико до $390/т, но без потвърдени покупки при тези ценови нива. BFI от Бруней проведе търг за продажба на 26 септември, като въпреки липсата на официални резултати, спекулациите предполагат цени над $360/т FOB. Реализирането на такива цени би означавало значително увеличение спрямо последните продажби на ниво $330/т FOB.
Китайският износ на урея остава минимален, с малко или никакви значителни доставки. От януари до август износът възлиза на едва 245 хил.тона в сравнение с 1,6 млн.тона за същия период на миналата година. Капацитетът за производство на урея в Китай се очаква да нарасне с 4 млн.тона, достигайки близо 80 Мт до 2025 г., докато вътрешното търсене се очаква да нарасне с 5 Мт, което ще доведе общото потребление до 60 Мт. Това повдига въпроса какво ще се случи с излишъка от 20 Мт, ако износът остане ограничен?
Цените на амоняка продължават да се покачват в световен мащаб поради недостатъчно предлагане. Октомврийският договор в Тампа между Yara и Mosaic се сключи при $560/т CFR, което представлява поскъпване с $30/т CFR на месечна база. Съответно, CFR цените за Европа също се повишават до $600-610/т CFR. Индийското търсене остава силно, което логично тласка цените във възходяща посока, като този тренд не се очаква да се промени скоро, или поне докато Maaden от Саудитска Арабия не възстанови нормалните си стойности на производство.
Слаба активност се наблюдава и на пазара на поташа. Цените за Бразилия остават на най-ниското си ниво от февруари насам, след допълнителен спад от $5/т. Офертите на купувачите все още са около $280/т CFR, но по-голямата част от сделките се осъществяват при $285-290/т CFR. Евентуално поскъпване може да се очаква едва за сезона на царевицата „сафриня“. Пазарът в Югоизточна Азия също остава тих, очаквайки яснота от последните търгове в Индонезия. Китайският внос през август е близо 935 хил.тона (11% ръст на годишна база), с което общото количество от началото на годината достига 8,2 млн.тона (отново ръст с 16% спрямо предходната година). Основните продавачи са Русия с 2,75 млн.тона (ръст от 105%) и Беларус с 1,9 млн.тона (25% спад).
Пазарът на преработените фосфати остава фокусиран върху Индия и нейното търсене на внос на диамониев фосфат (DAP). Страната продължава да спомага за поскъпването на DAP, като през последната седмица договори внос на около 170 хил.тона. От тях, две карга с китайски и египетски произход при цени от $637/т CFR и две от Мароко и Саудитска Арабия при $640/т CFR. Запасите в Индия се изчисляват на ниските нива от около 1,5 млн.тона, а те се обосновават с повишено вътрешно потребление и близо двоен спад на вноса досега.
В Пакистан цените са малко по-високи, отколкото в Индия, като някои оферти достигат $665/т CFR, а други до $640/т CFR, но не се очаква допълнително поскъпване, тъй като за разлика от Индия, Пакистан има добри запаси на DAP. FOB цените в Китай са около $615-620/т, без потвърдени сделки. Очаква се китайският експорт да се засили през октомври. Мароканската ОСР продава 14 хил.тона DAP и 30 хил. тона МАР при цени от $610-625/т FOB. Голяма част от моноамониевият фосфат е продаден в Бразилия, където цените остават около $640/т CFR, което не подтиква силни покупки на местно ниво.
Перспективи
Цените на уреята продължават да се покачват след новината за новия търг за внос на урея в Индия, и по всичко изглежда, че трендът няма да се обърне скоро. Все пак посоката на пазара ще стане по-ясна след приключването на търга утре. Сходна е ситуацията и с преработените фосфати – докато апетитът на Индия е силен, цените ще поддържат високи стойности. Пазарът на поташа все още остава тих, но вероятно активността ще се засили през октомври. Амонякът остава подкрепен от ограниченото предлагане. Не на последно място, с оглед на последните новини за иранската атака срещу Израел, остава неясно какъв ще бъде отговорът и как ще се отрази на торовите пазари. Възможна е ескалация, която несъмнено ще създаде значителни смущения в Персийския залив и ще повлияе на цените на редица торове във възходяща посока.