Акценти от световните пазари
Цените на
карбамида се повишиха напоследък, повлияни от промяната на световните търговски потоци в условията на тарифни корекции. След като Съединените щати промениха тарифната си политика, ключови износители като Нигерия и Алжир сега проучват алтернативни пазари, докато руските производители се стремят да разширят безмитния си износ за САЩ. Цените достигнаха 425$/къс тон FOB в САЩ и се доближиха до 400$/къс тон FOB в Близкия изток. В същото време в Югоизточна Азия се появиха оферти над 390 $/тон FOB за доставки за Австралия през май, където липсата на влага продължава да оказва влияние върху търсенето. Усилията на Индия за осигуряване на цена около 385-398 $/тон CFR се сблъскаха с предизвикателства при осигуряването на достатъчно доставки, което допълнително допринесе за повишаването на цените. Последният широкомащабен търг на Етиопия би могъл да доведе до по-голямо повишаване на цените, въпреки че решенията на Индия за все още могат да ограничат ръста на цените.
Пазарите на
фосфати отбелязват значително покачване на цените поради недостатъчно предлагане, тъй като китайският износ е ограничен от правителствената политика. Цените на MAP в Бразилия се покачиха до 695 $/т CFR, а търсенето остава силно. Индия се бори с нарастващите разходи, като цените на
DAP вече надхвърлят 690 $/т CFR. Цените в САЩ продължават да се повишават, тъй като тарифите и общата несигурност оказват подкрепа на цените. Допълнителен натиск се очертава от последния търг за DAP в Етиопия, въпреки че опасенията за достъпността на цените, особено в САЩ, скоро могат да подействат като точка на съпротива. Продължаващият дисбаланс между търсенето и предлагането на световните пазари на фосфати се очаква да поддържа ръста на цените.
Цените на
поташа (калиев карбонат) останаха до голяма степен стабилни, въпреки че силното търсене в Китай и Югоизточна Азия подсказва за възможна възходяща динамика. Очаква се новият търг за MOP на Пупук Индонезия да стимулира ново търсене в Югоизточна Азия, което ще подкрепи бичите перспективи за поташа. Междувременно пазарът на поташ в САЩ беше относително инертен, като канадският поташ все още остава освободен от мита. Цените на бразилския гранулиран МОП бяха оценени на 347,50 $/т CFR за майските доставки, като офертите за юни се движат в диапазона 350-370 $/т. Въпреки че все още няма финализирани сделки, продължаващото ограничено предлагане на поташ подкрепя оптимистичните прогнози за ръст на цените.
Пазарите на
амоняк са изправени пред натиск за намаляване на цените, тъй като предлагането надвишава търсенето. Както на източните, така и на западните пазари има свръхпредлагане, поради което продавачите се борят да пласират излишния тонаж. Очаква се цените да продължат да се понижават до края на април, особено на азиатските пазари, освен ако не се намали производството. От следващия месец износът на амоняк от Тринидад за САЩ ще бъде обложен с допълнителна тарифа от 10 %, което би могло да се отрази на цените в Тампа. Въпреки това трайното свръхпредлагане и ограниченото търсене могат да задържат стойностите ниски. Пазарът на амоняк продължава да се бори с предизвикателството да балансира прекомерното предлагане спрямо изоставащите сили на търсенето.
Перспективи
Последният търг на Етиопия би могъл да доведе до по-голямо повишаване на цените на уреята, въпреки че решенията на Индия за все още могат да ограничат ръста на цените. Изгледите пред цените на фосфатите са бичи, като продължаващото силно търсене и слабо предлагане ще поддържат ценовите нива високи. В обратния полюс е амонякът, при който се наблюдава свръхпредлагане на фона на отслабващо търсене, което ще продължава да потиска цените. При калиевия карбонат изгледите за ръст са положителни, тъй като предлагането е ограничено.