Акценти от световните пазари
Основната новина на пазарите на урея тази седмица отново е индийският търг за внос, който приключи на 8 юли. Общото предложено количество се изчислява на 2,68 Мт, като най-ниските ценови оферти бяха посочени за $350,5/т CFR (50 кмт - Liven) за западното крайбрежие и $365/т CFR (100 кмт - QQ Trading) за източното, като текущо индийският вносител IPL все още не е обявил официална покупка.
Накратко за Индия – исторически погледнато страната е силно зависима от вноса на урея, за да посрещне огромното вътрешно търсене. Годишното потребление на урея в Индия възлиза на удивителните 35 Мт, но в днешно време страната се движи целеустремено към самодостатъчност в производството и през 2024г се очаква то да достигне 31 Мт. За контекст, Индия е внесла приблизително 7,5 Мт през 2023г, значителен спад от 9,1 Мт импортирани през 2022г. Тази тенденция на намаляване на вноса ясно показва движение към по-нататъшно намаляване на обемите и през следващите години, което подсказва, че влиянието й върху световните цени навярно ще намалее. Ето защо, глобалният пазар на урея трябва съответно да коригира своите очаквания и стратегии. Изчакването на търговете за внос от Индия като барометър за цените на уреята става все по-безсмислено.
Твърди се, че египетските производители се връщат към пълен капацитет на производство и те ще бъдат заети с доставките на вече сключени договори от размера на 100-150 кмт, предназначени главно за европейския пазар. В момента Бразилия проявява много малък интерес за покупки с оферти за около $360-370/т CFR, но имайки предвид, че потреблението ще се засили, може да се очаква голямо движение през следващите няколко месеца. Към днешна дата се съобщава, че Бразилия е внесла 2,4 Мт, което е равно на същото ниво на внос спрямо миналата година.

Обилното световно предлагане на поташ продължава да упражнява своя натиск върху цените. Средните стойности за МОР достигат най-ниското си ниво от май 2021г, до $281,5/т на база CFR. Слухове за сделка с китайски МОР при цени от $270-275/т донякъде развълнуваха пазара, въпреки че няма официално потвърждение за тази сделка. Перспективите пред поташа за следващите няколко месеца изглежда ще бъдат в ръцете на мечките, имайки предвид обилното предлагане.
Ключовата новина на пазарите на амоняк тази седмица идва от Тампа, Флорида, където Yara и Mosaic се споразумяха за сделка, която общо взето ще определя цената през юли. Договорът е сключен за $415/т CFR, което е с $15/т по-висока цена спрямо тази през юни. Понижен капацитет на производство в Египет и Алжир също спомагат за подкрепата на котировките.
Преработените фосфати виждат ръст в цените, обоснован от липсата на наличности. Индия плати $551/т CFR за DAP /диамониев фосфат/, което е с $12/т по-висока цена спрямо последната сделка. Китайските производители явно се стремят към достигането на $600/т FOB, като последните продажби са реализирани при около $575/т FOB. Цените на МАР /моноамониев фосфат/ в Бразилия достигат $630/т CFR след отчетеното поскъпване през седмицата. И Бразилия, и Индия имат ниски запаси и силно сезонно търсене. От началото на годината вносът и за двете страни е по-нисък от обичайното, а Индия би трябвало да започне сериозни покупки на DAP, което вероятно ще продължи да поддържа високи цени на фосфатите и на другите ключови пазари през третото тримесечие на годината. Ценовият ръст в Южна Америка вероятно ще бъде една идея по-ограничен, отколкото на изток от Суец, тъй като по-ниските цени на зърното и поскъпването на фосфатите вече осезаемо са повлияли на търсенето.
Перспективи
Преминаването към самозадоволяване в Индия бележи ключова промяна, намалявайки влиянието на страната върху глобалното ценообразуване на уреята и сигнализирайки за нова ера за международния пазар на торове. Перспективите пред поташа за следващите няколко месеца изглежда ще бъдат в ръцете на мечките, имайки предвид обилното световно предлагане, докато тези на преработените фосфати се намират на противоположния полюс, точно поради ограничени наличности.