Времето
Според службата на ЕС за изменението на климата - Коперник (C3S), средните летни температури (юни-август) в цяла Европа са били с 1,54°C над средните за периода 1991-2020 г., надминавайки предишния рекорд от 1,34°C поставен през 2022 г. Летните горещини бяха най-тежки в Южна и Източна Европа, където температурите често надвишаваха 40°C и то за дълги периоди от време. Резултатите от тях и липсата на адекватни валежи се виждат в момента - прибирането на пролетниците се характеризира с много лоши добиви и качество.
Акценти от световните пазари
Пшеницата на MATIF се представя сравнително твърдо през седмицата, а имайки предвид, че вчера USDA понижи производството в ЕС с 4 млн.тона (Мт) до 124 Мт, вероятно ще станем свидетели на ново седмично поскъпване. След едноседмична консолидация малко под €222 (ниво което беше в ролята на подкрепа през юли и август) декемврийският фючърс затваря два поредни дни над тази важна съпротива, което можем да приемем като първата сериозна заявка за сформиране на сезонно, а защо не и многогодишно дъно.
В своя месечен WASDE доклад, USDA понижава световното производство на пшеница с 1,4 Мт до 796,88 Мт. Както вече споменахме, експертите понижават с 4 Мт производството в ЕС поради прекомерните валежи в Западна Европа, което логично води и до редуциране на износа – с 3,5 Мт до 31,5 Мт. При тези стойности, тазгодишната реколта ще бъде с близо 11 Мт по-слаба от миналогодишната, а експорта с 6,5 Мт. Благоприятните условия в Австралия тласкат производството с ръст от 2 Мт до 32 Мт и съответно износ, отново с 2 Мт до 25 Мт. Докато балансите в САЩ остават непроменени на 54 Мт реколта с експорт и запаси от 22,5 Мт, за Канада се отчита увеличение на износа с 1 Мт до 26 Мт, въпреки, че производството не търпи промяна – 35 Мт.
В седмицата до 8 септември експортът на мека пшеница от ЕС напредва с 0,42 Мт, с които за сезона достига 4,82 Мт срещу 6,25 Мт преди година и 8,02 Мт по това време на 2022/23г. С други думи от началото на сезона експортът от ЕС спада с 23% на годишна база, а спрямо 2022/23 с 40%. С уговорката, че данните от Франция, България и Ирландия остават непълни, изключително бавно напредва и експортът на ечемика от ЕС, който според последната справка на ЕК за седмицата напредва само с 1 кмт, оставайки практически без промяна на 1,32 Мт. За сравнение преди година е бил 2,01 Мт, което представлява изоставане с 34%.
Износът на хлебна пшеница от най-голямото френско пристанище – Руан през август е едва 121 хил.тона (кмт), което е невиждано от десетилетия ниско ниво. Нещо повече през последните две седмици на август не е отчетен абсолютно никакъв експорт на пшеница, което по думите на френски търговци е „безпрецедентно“. Френската асоциация на зърнените производители (AGPB) оценява новата реколта от пшеница за 26 Мт, което освен 40 годишно дъно е и с 26% по-слабо от миналата година. Според тях, френското зърнопроизводство е в низходящ тренд от 2015 година насам, което показва устойчив спад и изключително тежки времена за фермера. По техни оценки само тази година загубите им ще достигнат невижданата до сега сума от €3 милиарда евро, като в тази връзка правителството на страната е одобрило помощи в размер на 2,2 милиарда евро.
Новини от Черноморския регион
С уточнението, че включват Крим и окупираните от Русия украински области, USDA повишава оценката си за реколтата от пшеница в Украйна с 0,7 Мт до 22,3 Мт. С 1 Мт до 15 Мт е повишен и експортът, с което спрямо миналата година той ще спадне с 3,6 Мт. Балансите на пшеницата в Русия са без промяна с реколта на 83 Мт и експорт на 48 Мт. По непотвърдена информация, чрез GASC, Египет купува 430 хил. тона руска пшеница в частна сделка, за доставка през октомври/ноември при цена от $231-233/т CIF. Твърди се, че продавачът е OZK, известна още като United Grain Company (UGC) или Cereal Crop - един от най-големите руски износители. За последно Египет договори 280 хил.тона хлебна пшеница в международен търг в средата на август от България и Украйна на средна цена 242$/т FOB и около 266$/т CFR, което прави текущата пшеница с $33/т по-евтина.
Може би заради късното публикуване, но USDA изобщо не вземат под внимание доклада на местния офис в Казахстан и оставят без промяна оценката си за реколтата там на 16 Мт. Същото важи и за експорта на 10,5 Мт, но заради „библейски“ валежи продължили през август и началото на септември, местният офис в страната понижи съществено оценката си за новата зърнена реколта в страната. Според тях, производството на пшеница вече се очаква да бъде 14,2 Мт срещу 15,8 Мт прогнозирани преди месец, докато производството на ечемика е понижено от 3,4 Мт на 3 Мт. На този етап жътвата се оценява като приключена на 30% със средни добиви от 150 кг/дка за пшеницата и 160 кг/дка за ечемика, което впрочем са много добри показатели за страната. Средните добиви от пшеницата за последните пет години са едва 107 кг/дка.
Перспективи
Всички погледи бяха насочени към последния WASDE доклад на USDA, който беше публикуван вчера, но данните посочени в него, не успяха да разтърсят пазара на пшеницата. Все пак, вероятно ще станем свидетели на ново седмично поскъпване за MATIF, имайки предвид предимно негативните данни свързани с ЕС, както и новината за нова ескалация в Черно море, където
кораб превозващ пшеница от Украйна за Египет е бил ударен от дронове.