Времето
Напоследък в Австралия се наблюдава предимно сухо време, неблагоприятно за канолата. Все пак дъждовен фронт ще се опита да разпредели така необходимите валежи над източните и западни райони през следващите няколко дни. Времето в САЩ ще остане благоприятно за напредващата жътва на соята, която е приключена на 13% срещу 8% средно за последните пет години. 64% от соята остава в добро и отлично състояние, спрямо 50% по това време на предходната година. Европейската част на Черноморския регион очаква да получи благоприятни валежи през следващите дни, които ще бъдат от полза за сеитбените кампании.
Акценти от световните пазари
Рапицата на MATIF се представя доста убедително от началото на седмицата, възползвайки се от подкрепата на поскъпващи фючърси на соя в САЩ, канола в Канада, както и общото укрепване и поскъпване на комплекса от растителни масла. По този начин челният ноемврийски фючърс поскъпва с над €17/т, достигайки €480/т вчера – ниво невиждано от края на юли.
Вносът на рапица в ЕС поддържа добро темпо, като за сезона достига 1,16 млн.тона (Мт) срещу 0,87 Мт преди година. Със стабилно темпо продължава и вносът на соята, който от началото на сезона достига 2,81 Мт, изпреварвайки миналогодишните 2,73 Мт. Сравнително силен остава и вносът на слънчогледа достигащ 97 хил.тона (кмт) срещу 57 кмт преди година. Преработката на маслодайни семена в ЕС през август нараства 7% спрямо юли до 3,48 Мт, като повишението идва от рапицата и соята, докато при слънчогледа се отчита спад.
Заради лятното засушаване, в последния си доклад посевната служба на ЕК – MARS понижава оценката си за средния добив на слънчогледа в ЕС с 6 кг до 198 кг/дка, което вече е с 8% под средното за последните 5 години - 215 кг/дка. Средният добив на соята тази година, обаче ще е добър, като е повишен с 6 кг до 281 кг/дка срещу 273 кг/дка средно за последните 5 години. Отчетливо поскъпване виждаме на пазара на суровото слънчогледово масло в Ротердам минаващо над $1100 за декемврийските доставки.
В последната си справка от Бразилската асоциация на износителите (Anec) оставя оценката си за експорта на соята до края на месеца без промяна на 5,82 Мт срещу 9,42 Мт изнесени през септември 2023 година. Прогнозата за износа на соевия шрот е понижена от 2,01 Мт на 1,97 Мт, което все още е малко повече от 1,9 Мт изнесени през миналата година. Най-накрая Conab отчитат и първи национален напредък в сеитбата на соята, която към 22 септември общо за страната е приключена на 0,2% срещу 1,5% преди година, което показва повече от седемкратно изоставане.
Според Зърнената борса в Буенос Айрес (BAGE), фермерите в Аржентина тази година ще засеят много повече соя за сметка на царевицата, която от миналата година страда от редица болести и неприятели, довели до рязък спад на добива в много региони. Текущо BAGE прогнозират новата реколта соя да нарасне с 3% до 52 Мт.
Новини от Черноморския регион
В септемврийския си доклад посевната служба на Европейската комисия – MARS отчита рязко влошаване на състоянието на пролетните култури в България през август и първата половина на септември. Вследствие на това те понижават съществено оценката си за средните добиви на слънчогледа до 180 кг/дка спрямо 211 кг/дка очаквани преди месец и 203 кг/дка преди година. Според MARS това ще са най-слабите добиви в България за последните 15 години.
Жътвата на слънчогледа в Русия е завършена на 24% с прибрани 4,4 Мт при среден добив от 169 кг/дка, докато в Украйна добивите все още поддържат по-високи нива от 204 кг/дка. Според Аграрното министерство на Казахстан, след реколтирани 305 кха с маслодайни семена (основно слънчоглед) прибраната продукция е 264 кмт, а средният добив 116 кг/дка.
От 1 октомври митото при експорт на слънчогледов шрот от Русия ще бъде повишено от 2881 рубли на 2928 рубли, като за неговото изчисляване от Аграрното министерство използват индикативна цена от $217.40 за тон ($222.30 до сега). В същото време експортното мито за суровото слънчогледово масло остава без промяна и нулево за седемнадесети пореден месец, като за негово изчисляване номинално ще се използва индикативна цена $862.20 срещу $823.60 до края на септември.
Перспективи
Според прогнозите на Oil World през сезон 2024/25 г. световният износ на слънчогледово масло ще спадне от 16,02 на 13,91 милиона тона, което е логично да доведе до по-високи цени и премия за слънчогледовото масло в сравнение с палмовото и соевото. И на пазара на рапицата текущата инициатива преминава в ръцете на биковете. В подкрепа на пазара остават рязкото поскъпване на палмовото масло в Югоизточна Азия, където цените достигат годишни върхове, както и осезаемото поскъпване за пазарите на канолата в Канада и на соята в САЩ.