Времето
Прогнозирани валежи в САЩ и Канада през седмицата ще създават проблеми за напредващата жътва на соята и канолата. Към края на миналата седмица влагозапасяемостта на почвата в Мато Гросо и Парана, които заедно представляват приблизително 40% от производството на соя в Бразилия, беше на най-ниската си стойност от 30 години насам, което забавя сеитбената кампания. Бразилските фермери могат да засяват максимум по 15-20% на седмица, така че отложеното начало означава, че те вероятно няма да успеят да завършат кампанията до края на ноември. Това би повлияло на сеитбата на втората реколта с царевица „сафриня“.
Акценти от световните пазари
През седмицата рапицата на MATIF се опитва да се задържи над €460/т за договора от ноември, подкрепена от възстановяването на канолата в Канада, макар че палмовото масло в Малайзия губи позиции след решението на Индия да наложи по-високи мита върху вноса на растителни масла. Вносът на рапица в ЕС през този сезон достига 1,05 млн. тона (Мт), което е с 37% повече от предходния, като е подсилен от слабото производство в съюза тази година. Вносът на соята поддържа нивото от миналата година с 2,62 Мт досега. Вносът на слънчоглед продължава с добро темпо, като достига 86 хил.тона срещу 50 хил.тона преди година.
В своя месечен WASDE доклад, USDA понижава оценката си за производството на маслодайни семена в света, като с дейното участие на ЕС с най-големи съкращения са рапицата и слънчогледа. Световното производство на рапица е понижено с 1,2 Мт до 87,6 Мт, като практически цялото идва за сметка на ЕС, където вече се очакват 17,65 Мт. Световното производство на слънчогледа е понижено с 2 Мт до 50,55 Мт, от които понижението за ЕС е 0,65 Мт до 9,5 Мт. С по-малко налични семена ще имаме и по-слаба преработка, което пък ще води и до по-слабо производство на растителни масла и шротове. Съответно тяхното производство в световен план е понижено скромно, докато запасите са почти без промяна. Същевременно USDA повишава световното производство на соята с 0,5 Мт до нов рекорд от 429,2 Мт. Вносът на соя в Китай е оставен непроменен спрямо миналия месец - на 109 Мт.
Аграрното министерство на Бразилия (Conab) прогнозира нова рекордна реколта от соя през 2024/25г, която да надмине текущия рекорд поставен през 2022/23г от 154,6 млн.тона (Мт). Текущата прогноза на експертите възлиза на 166,3 Мт, което би било увеличение с 12,8% от миналогодишната реколта (147,4 Мт), а това ще се постигне, както заради повече засети площи, така и заради очакван по-висок среден добив. Conab предвижда бразилските производители да засеят рекордните 47,4 млн. ха, което да бъде с 3% повече от предходната година, а добивите да нараснат с 9,6% от 3202 кг/ха до 3508 кг/ха. Износът се очаква да достигне рекордните 104,7 Мт или да реализира ръст от 13,3% на годишна база, докато преработката в страната е оценена на 56,7 Мт, отново ръст с 7,9% спрямо 2024г. Conab оставя крайните запаси в страната на 4,5 Мт през 2025г, увеличение от 44% спрямо 2024г.
Въпреки че правителството на Индия
повиши вносното мито върху растителните масла, за да защити фермерите засегнати от ниските цени на маслодайните семена, търсенето им се очаква да остане силно и дори да нарасне с 2-3% заради продължаващия ръст на населението и потреблението. Така вносът на палмово масло през новия сезон може да достигне близо 10 Мт (от около 9 Мт през този сезон), като увеличението ще се дължи на възстановяване на пазарния дял, загубен от слънчогледовото масло, внасяно от Русия и Украйна. Самият внос на слънчогледово масло, обаче също се очаква да нарасне до рекордните за страната 3,6 Мт (от 3 Мт през миналия сезон).
Новини от Черноморския регион
Почти изцяло за сметка на страните от Черноморския регион (ЕС и Украйна), световното производство на слънчоглед е понижено с 2 Мт до 50,55 Мт. Половината от това понижение идва от Украйна, където новата реколта е понижена с 1 Мт до 12,5 Мт. С по-малко семена преработката също спада с толкова, което ще доведе и до по-слабо производство на масло и шрот. За Русия и Турция производството остава непроменено на съответно 16 Мт и 1,55 Мт, но вносът за нашата съседка е понижен с 0,1 Мт до 0,45 Мт. USDA също понижи прогнозата за производството на слънчоглед и соя в Румъния: производството на слънчоглед беше редуцирано до 2,25 Мт (от 2,41 Мт), а това на соята сега се оценява на 278 хил. тона (от 291 кмт).
Според последните данни на МЗХ, към 12 септември жътвата на слънчогледа в България е била приключена на 76%, като след реколтирани 705 хил. ха площи са прибрани 1071 хил. тона със среден добив 152 кг/дка. Спрямо миналата седмица средният добив се подобрява със скромните 3 кг/дка, но на годишна база спада с близо 18%.
Перспективи
Антидъмпинговото разследване на Китай по отношение на вноса на канадската канола ще продължава да оказва влияние върху пазарите на рапицата, въпреки че глобалните наличности се свиват до голяма степен поради пониженото производство в ЕС. Освен това правителството на Индия обяви, че увеличава митата за внос на растителните масла (соево, слънчогледово и палмово) в опит да подкрепи собствения си вътрешен пазар, оказвайки натиск върху целия маслодаен комплекс. Индия внася над 70% от консумацията си на растителни масла и по-високите мита със сигурност ще доведат до поскъпване на вътрешните цени и вероятно отслабване на международните, поне в краткосрочен план.