Времето
Дъждовете в Централна и Източна Европа, както и в Черноморския регион, продължават и през тази седмица, възпрепятствайки жътвата на пролетниците, но спомагайки за влагозапасяемостта и вече започващата сеитбена кампания. Температурите също остават умерени и благоприятни. В Австралия не се очакват значими дъждове за канолата през седмицата, докато прогнозирани такива в Канада ще затрудняват жътвената кампания.
Акценти от световните пазари
Рапицата на MATIF се представя сравнително добре, имайки предвид слабостта на соята и канолата в Северна Америка, както и пропадането на пазара на петрола, който през седмицата докосна нива невиждани от март 2023г. Ноемврийският фючърс на рапицата се движи в диапазона €450-475, а седмично затваряне над тази линия ще потвърди претенциите на биковете за подновяване на ценовия възход, докато затваряне под нея ще отвори пътя на мечките за тестване на годишното дъно, което е на €414 за споменатия фючърс.
Вносът на рапица в ЕС продължава с добро темпо, като напредва с 260 хил.тона (кмт) достигайки за сезона 939 кмт. За сравнение, преди година е бил 642 кмт, което означава ръст от 46% на годишна база. Основен доставчик отново е Украйна, която повишава дела си до 54%. С по-високи темпове напредва и вносът на слънчоглед, достигащ 68 кмт, с което вече изпреварва миналогодишните 42 кмт с 62%. Прогнозира се тазгодишната реколта от слънчоглед във Франция да надмине 2 Мт, нещо, което за последните 6 години се е случвало само веднъж и то през миналата, когато са прибрани 2,06 Мт.
В септемврийския си баланс, пазарно-информационната система на ООН – AMIS, повишава производството и запасите на соя в света, съответно с 5 Мт до 424 Мт и с 4 Мт до 64 Мт. От тях 4,3 Мт идват от САЩ, където след повишен експорт с 0,7 Мт, запасите също нарастват с 3,1 Мт. Балансите на соята в Бразилия са без промяна. Без промяна е и реколтата в Аржентина.
Според данни на StatsCan, запасите от канола в Канада в края на юли тази година са нараснали до четиригодишен връх от 3,1 Мт или увеличение с 67% спрямо предходната година (1,85 Мт), а поради антидъмпинговото разследване от Китай, очакванията са запасите в Канада да продължат да нарастват. Китай от своя страна може да се обърне към Австралия, където, според статистическата служба на страната, износът на канола през юли възлиза на 386,6 хил.тона (444,7 кмт през юни) с основни купувачи в лицето на ОАЕ (152,4 кмт), Япония (151,8 кмт) и Франция (59 кмт).
Новини от Черноморския регион
Офисът на USDA в София (FAS София) прогнозира намаление на реколтата от маслодайни семена в България през сезон 2024/25 поради изключително горещите и сухи климатични условия през юли и август. FAS София оценява реколтата от рапица на 190 хил.тона, което е с 9% по-малко от миналата година и с 36% спрямо 2022/23г. Поради изключително неблагоприятните условия производството на слънчоглед е понижено до 1,7 млн.тона със среден добив от 184 кг/дка. Тази оценка подлежи на преразглеждане в зависимост от крайните резултати от жътвата, но ако се осъществи, това ще бъде най-слабата реколта от 2013г. Допълнителна информация, както и какви са очакванията пред преработвателната индустрия, можете да
намерите тук.
Заради сухото и горещо време в Южна и Централна Русия, руските анализатори от ПроЗерно понижават оценката си за производството на маслодайни семена в страната. Последната им оценка за слънчогледа е понижена с 0,6 Мт до 15 Мт срещу 17,25 Мт прибрани според тях преди година. Производството на соя все още се очаква да бъде рекордно, макар че е понижено с 0,3 Мт до 7,4 Мт срещу 6,82 Мт пожънати миналата година.
Египет договори внос на близо 70 хил.тона сурово слънчогледово масло в международен търг, в който, за съжаление, българското участие липсваше. Маслото ще се доставя в края на ноември и началото на декември при цени от $1045-1047/т на база CFR Египет, като по този начин страната си осигурява с $27/т по-скъпо масло спрямо последния търг от 7 август.
Перспективи
Очакваното понижение на производството на маслодайни семена в Европа и Черноморския регион оказва своята подкрепа за рапицата на MATIF, въпреки слабостта на соята и канолата в Северна Америка. Прогнозираното голямо глобално предлагане на соя от ключови страни производителки като САЩ и Бразилия обаче продължава да потиска възходящите перспективи. Предстоят няколко значими доклада през следващите дни, които ще вероятно ще затвърдят текущите очаквания за пазарите на маслодайни семена.