Освен прякото влияние върху производството на зърно и маслодайни култури, климатът оказва и допълнително затруднение в търговията със зърно. Липсата на валежи понижават нивата на реките - някои от основните транспорти коридори на зърно в различни точkи на света.
Така например цените на баржите по река Мисисипи в САЩ поскъпнаха с между 17% и 19% за седмица в края на Август в някои части по течението на реката поради понижение на нивата на водата. По-ниските нива на водата в Мисисипи е лоша новина за производителите на соя и зърно в САЩ, тъй като транспортните компании вече обявяват ограничения на газенето и колко товар могат да теглят плавателните съдове.
В Южна Америка ниските нива на реките също представляват проблем за фермерите и износителите. Река Парагвай, ключова артерия за зърнени култури, достигна рекордно ниско ниво в столицата на Парагвай Асунсион, като нивата на водата са изчерпани от тежка суша нагоре по течението в Бразилия, която затруднява корабоплаването по Амазонка.
Данни от националната дирекция по метеорология и хидрология в страната показват, че нивата на реката е падналата под рекорда измерен през октомври 2021г. Очаква се нивото да продължи да спада, тъй като не се очакват дъждове в прогнозите.
Река Парана в Аржентина също е близо до годишното дъно около зърнения център Росарио. И двете реки Парагвай и Парана започват в Бразилия, като в крайна сметка се съединяват и се вливат в морето близо до Буенос Айрес. Те са важни пътища за търговия със соя, царевица и други култури. Въздействието върху износа обаче за момента е ограничено, тъй като все още не е настъпил пиковият сезон на износа.
Подобна е ситуацията и в Европа и река Дунав. Okolo Видин нивото на река Дунав е спаднало до най-ниското си ниво от края на октомври 2023, като е спряна фериботната връзка с Калафат. Нивата на река Дунав около Русе също са на едни от най-ниските си нива и близо до негативните си рекорди. През последните седмици река Дунав поставя ежедневни рекорди за най-ниски водни нива за съответния ден, засечено от 1941 г. насам.
Статистиката сочи, че най-ниското ниво на реката е било на 8 септември 2003 г., когато котата при Русе е била минус 73 см. Днешните коти са много близо до този антирекорд( -68 см на 10.09) и предвид продължаващата суша в Централна Европа, изгледите за подобряване на ситуацията не са много добри.
Основните причини за засушаването и промяната във водния режим на Дунав са глобалните климатични промени, обезлесяването на басейна на реката и строителството на хиляди малки и големи водноелектрически централи по течението на реката и притоците ѝ. Снеговете в Алпите и Карпатите са все по-малко и се топят все по-рано всяка година. Наблюдава се и намаляване на пролетните дъждове в Централна Европа и Балканския полуостров, където са най-големите притоци на Дунав.
Ниските нива на реките по това време на годината не са нещо неочаквано и обичайно, но последните години се засилва тенденцията водните нива да спадат до рекордно ниски нива. Всичко това представлява риск за фермерите, търговците и купувачите на зърно и маслодайни, които трябва да се съобразяват с още едно предизвикателство за успешна реализация на търговски сделки, а не изглежда че ситуацията ще се подобри скоро.