Силни валежи в Европа през последните три месеца подобриха чувствително почвеното влагозапасяване на почти целия континент, като малко по-сухо остава в Югоизточна Европа и на Апенините. Добрата почвена влага е основна предпоставка за добрия старт на новата реколта и поне за сега условията изглеждат благоприятни за зърнопроизводството.


Същевременно прогнозите за времето до края на септември, обещават най-съществени валежи именно в най-сухите южни и югоизточни страни от Европа. На картата горе в ляво са показани очакваните валежи до края на месеца, като отклонение от валежната норма, а в дясно са отчетените валежи през изминалите 90 дни, отново като отклонение на валежната норма.
За разлика от миналата есен, прогнозите за времето в Черноморския регион до края на септември са доста по-благоприятни с очаквани обилни валежи в Европейска Русия, Украйна и на Балканите.


Значително по-добра е и картината с валежите през изминалите 90 дни в Черноморския регион, благодарение на които в Украйна очакват и рекордно производство на царевица и слънчоглед.


В Аграрния пояс на САЩ до края на септември ще бъде малко по-сухо от нормално, но след добри валежи през лятото това може само да съдейства за бързия напредък на стартиралата вече жътва на царевицата и соята. И отново картата горе в ляво са показани очакваните валежи до края на месеца, като отклонение от валежната норма, а в дясно са отчетените валежи през изминалите 90 дни, отново като отклонение на валежната норма.


Сравнително благоприятни за сега изглеждат и перспективите пред зърненото производство в Южното полукълбо, като поне за сега все още няма и следа от прогнозираната през следващите месеци Ла Ниня. Отчетените в предходните месеци валежи в Аржентина са около и над нормите, а прилично дъждовно се очаква да бъде времето и до края на месеца.
В основните производствени региони на Австралия валежи през следващите 2 седмици също няма да липсват, но като цяло ще бъдат около и под нормите. Валежите в предходните 3 месеца, обаче са около, а на места и значително над нормите, поради което и оценките пред реколтата продължават да нарастват.


Всичко казано потвърждава прогнозите в последния USDA доклад, в който производството на основните земеделски култури в Света бе по-повишено чувствително до нови рекордни стойности за пшеницата, царевицата и соята. До каква степен това ще играе роля на спирачка пред поскъпването на зърнените пазари предстои да разберем, но поне за сега мега инфлационните процеси след напечатаните трилиони евра, долари и йени, вземат превес и надделяват над иначе не чак толкова изтънелите баланси.