За поредна седмица фондовете продължават да са нетно дълги при пшеницата, царевицата и соята на CBOT, при растящ отворен интерес. Общо нетните позиции и на трите суровини са над 500 000 лота, което демонстрира апетита на фондовете към аграрните суровини. Удължаването започна да набира инерция още в средата на година, което добави значителна динамика в движенията на котировките през цялото лято.
Както се вижда на графиките при пшеницата, от 2017 насам се забелязва лека тенденция големите спекуланти да се ориентират към късите позиции със стартирането на месец август. Тази година е по-различна. Според последния COT доклад те продължават да се удължават при пшеницата, като този тренд стартира в края на юни.
Докладите на USDA от август, септември и октомври бяха по-скоро беъриш за пшеницата- по-голямо производство и повече крайни запаси при основните износители. Говореше се за голямата реколта в Русия, като се акцентираше и на Австралия- новини, които биха подтикнали суровината към поевтиняване. Както виждаме, фондовете въобще не бяха впечатлени и съответно пазарът не го отрази. Ако базираме решенията си за посоката на движение, като се осланяме на основните показатели (световно производство, производство на основни износители, крайни запаси на основни износители) в месечните USDA доклади, то хвърляне на ези/тура би ни донесло същия успех. Или поне до този извод стигаме, анализирайки данните при пшеницата от 2012 до момента.

Какви бяха булиш новините? Опасения около ново затваряне на граници и презапасяване, слабата реколта пшеница в ЕС. Актуална тема си остава COVID-19, както и последствията върху икономиката, докато слабата реколта в ЕС сякаш остава на заден план. Като допълнение, пазарът говори за сухото време в Русия и Аржентина и до каква степен то ще повлияе на бъдещата продукция. Въпросът е дали това вече е отразено в цената или ще бъде повод за допълнително покачване. Не можем да не отбележим, че китайското търсене беше гориво за соята и царевицата, което без съмнение захранваше и пшеницата, както и виждаме на следващата графика. За фондовете и трите зърнени суровини се оказаха лукративна възможност за инвестиция ако приемем, че пазарът ще запази дългосрочен възходящ тренд или са възможност за бърза спекула ако това е моментно поскъпване.
Пшеница(свещи), царевица(синя линия), соя(лилава линия)
Друг интересен момент при пшеницата е съотношението дълги/къси при производители и консуматори, което е най -ниското от 2017 насам. Това би означавало, че цените през последния месец са били изключително добри за тези, които са дълги на физическия пазар и са решили да ‘заключат’ съответните нива, като хеджират с къси позиции. Логични действия имайки предвид, че суровината се търгува в най -високите си стойности за последните 5 години. Съотношението дълги/къси при ливъридж фондовете също отчита интересни стойности, като в момента то е 1.85. Хвърлайки бърз поглед на седмичната графика, лесно можем да видим, че съотношение над 1.5 заслужава нашето вниманието.