FAS-USDA виждат по-слаба реколта от пшеница и ечемик в Турция. Заради големи запаси, обаче вносът на пшеница и ечемик се прогнозира да бъде по-слаб от последната официална оценка на USDA.
FAS-USDA очакват добра реколта от пшеница в Аржентина и значително по-голям експорт в сравнение с последните няколко години. Офисът на USDA в Австралия, обаче понижава съществено оценката си за производството на пшеница.
Офисът на USDA в Киев очаква значително по-слаба реколта от царевица в Украйна, като спрямо официалната оценка разликата е близо 3Мт. Понижение имат и за реколтата на пшеницата и само ечемика се оценява на малко повече.
На фона на поскъпващи цени на слънчоглед и слънчогледово масло на световните пазари, митото при експорт на слънчогледово масло от Русия вече няма да е нулево и считано от 1 ноември нараства до 2891 рубли ($30).
Подкрепени от растящ експорт и спадащи запаси на фона на слабо сезонно производство, цените на палмовото масло достигат 27 месечен връх. Продължаващо поскъпване на останалите растителни масла също помага.
В последната си прогноза за новата реколта, Rabobank повишават оценката си за производството на пшеница, ечемик и рапица в Австралия. На годишна база реколтата на пшеницата също нараства, но на ечемика и рапицата ще спада.
С прогнози за сухо и топло време в началото на ноември, пазарът на царевицата в Париж продължава да чисти натрупаната през септември и октомври климатична премия, като само за два дена ноемврийския фючърс се срутва с €10.
Зърнената агенция на Алжир (OAIC) е договорила внос на до 600кмт мека хлебна пшеница, голяма част от която ще се доставя от Румъния и България. Спрямо търг от преди месец цената на пшеницата за вносителя е почти без промяна.
ЕК понижават производството на мека пшеница в ЕС до 112,6 милиона тона от 114,6 милиона тона, прогнозирани в предходния месец, докато прогнозата им за производството на царевицата е понижена до 58 милиона тона, срещу 60,1 милиона в оценката им през септември.
FAS-USDA виждат по-слаба реколта от пшеница и ечемик в Турция. Заради големи запаси, обаче вносът на пшеница и ечемик се прогнозира да бъде по-слаб от последната официална оценка на USDA.
Пшеницата на MATIF се представя колебливо през седмицата, а силният експорт от черноморския басейн продължава да оказва своят натиск върху пазара. Прогнозите за сухо време във Франция ще спомогнат за ускоряването на сеитбата.
С отдавна невиждани сухи и топли условия за Франция, пазарът на царевицата в Париж „вижда“ ускоряваща се жътва и по-ниски разходи за сушене. Все добри причини за ликвидиране на климатична премия, която фючърсите на МАТИФ трупаха от началото на септември.