FranceAgriMer потвърждават 27% срив в производството на мека пшеница във Франция и вече го оценяват на 25.77Мт. С 18% пропада и производството на ечемика до малко над 10Мт и само реколтата от царевица се очаква да нарасне с 12% до 13.4Мт.
Средните добиви на царевицата, слънчогледа и соята в Русия се подобряват, но остават значително по-лоши в сравнение с последните няколко години. Добивите на пшеницата, ечемика и рапицата, обаче продължават да се влошават.
На фона на стартираща жътва, състоянието на пролетните култури в САЩ остава отлично и много по-добро от обичайното. Жътвата върви изпреварващо, като царевицата е приключена на 9%, а соята на 6%.
Индия продължава да балансира между интересите на фермерите и производители на растителни масла, като отново приоритизира интересите на първите повишавайки вносното мито за палмовото, соевото и слънчогледовото масло.
Кораб с пшеница за Египет е уцелен близо до румънски води вчера, а пазарите не са особено обезпокоени. Възможна ли е ескалация и какво ще стане с цените?
Офисът на USDA в Казахстан съобщава за „библейски дъжд“ основните производителни региона на пшеница и ечемик в страната, който влошава качеството и добивите
Според очакванията Централната банка на САЩ повишава основния лихвен процент в САЩ с 0.5%. Зърнените пазари в Париж и Чикаго, обаче отново се представят слабо и основна причина за това изглеждат повече валежи в прогнозите за Русия, САЩ и Бразилия.
При поскъпващи цени, Зърнената агенция на Йордания договаря внос на 60кмт хлебна пшеница за декември 2024. Спрямо последната покупка от края на август цената на пшеницата за вносителя поскъпва с $12 за тон на база CFR.
Появяващи се валежи в прогнозите за южна Русия на фона на по-сухи условия за жътвата на пролетната в Казахстан и Сибир, са добра причина мечките отново да покажат нокти на зърнените пазари. Повече влага имат и двуседмичните модели в Бразилия
USDA понижава оценката си за производството на рапица и слънчоглед в света. Растителните масла понасят удар след решението на Индия да наложи по-високи мита върху техния внос.
FranceAgriMer потвърждават 27% срив в производството на мека пшеница във Франция и вече го оценяват на 25.77Мт. С 18% пропада и производството на ечемика до малко над 10Мт и само реколтата от царевица се очаква да нарасне с 12% до 13.4Мт.
Новините от световните торови пазари и през тази седмица са предимно в полза на биковете. Уреята и преработените фосфати поскъпват и поддържат високи ценови нива, а амонякът ги следва.