Разочароващи добиви и смаляващи се оценки за реколтата подкрепят цените на слънчогледа в Украйна. Само за месец цената на база СРТ преработвател поскъпва 2-3000 гривни (+$70/т) и вече надхвърля 23000 гривни ($555/т).
Събраната продукция от пшеница в Сърбия през тази година се свива с 16% спрямо миналата до 2.9Мт и причината за това са по-малко реколтирани площи, доколкото средния добив нараства с 4%.
Заради екстремни климатични условия през лятото, посевната служба на Европейската Комисия прогнозират 24% срив на добива и производството на царевица в Русия. Добивът на пшеница ще спада с 10%, а на ечемика с 12%.
В очакване на най-слабата реколта след 2018г. митото при експорт на царевица от Русия от утре ще бъде повишено десетократно до 2786 рубли за тон (30 USD). Руски анализатори не изключват и допълнителни експортни ограничения.
В септемврийските си баланси Европейската комисия понижават оценката си за производството на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица в ЕС през сезон 2024/25. С понижени оценки са и запасите на основните зърнени и маслодайни култури.
С напредване на жътвата средният добив на основните пролетни култури в Украйна продължава да се подобрява, като след 23% реколтирани площи средният добив на царевицата 510кг/дка.
В Аржентина очакват 9% ръст на зърнопроизводството през новия сезон 2024/25, като Зърнената Борса в Буенос Айрес (BAGE) прогнозират 143.2Мт срещу 131Мт събрени през миналия. При благоприятни условия с най-голям ръст се очаква да е пшеницата.
Заради трагичните добиви на царевицата в Румъния все повече стари договори се „washed out-ват“, информират местни търговци. Washed out е канселиране на физическа доставка, като задълженията на страните се изчистват финансово.
Посевната служба на Европейската Комисия – MARS понижава съществено оценката си за средните добиви на основните пролетни култури в Украйна, като царевицата е понижена с 39кг до 626кг/дка, което е вече с 19% по-слабо от миналата година.
Международният съвет по зърното следва USDA и понижават оценката си за реколтата от пшеница (мека и твърда) в ЕС с 2.4Мт до 122.4Мт. С 1.6Мт до 59.8Мт е понижена и реколтата от царевица. Производството на соя и царевица в Света е почти без промяна.
FranceAgriMer потвърждават 27% срив в производството на мека пшеница във Франция и вече го оценяват на 25.77Мт. С 18% пропада и производството на ечемика до малко над 10Мт и само реколтата от царевица се очаква да нарасне с 12% до 13.4Мт.
Средните добиви на царевицата, слънчогледа и соята в Русия се подобряват, но остават значително по-лоши в сравнение с последните няколко години. Добивите на пшеницата, ечемика и рапицата, обаче продължават да се влошават.
На фона на стартираща жътва, състоянието на пролетните култури в САЩ остава отлично и много по-добро от обичайното. Жътвата върви изпреварващо, като царевицата е приключена на 9%, а соята на 6%.
Индия продължава да балансира между интересите на фермерите и производители на растителни масла, като отново приоритизира интересите на първите повишавайки вносното мито за палмовото, соевото и слънчогледовото масло.
Кораб с пшеница за Египет е уцелен близо до румънски води вчера, а пазарите не са особено обезпокоени. Възможна ли е ескалация и какво ще стане с цените?