Цените на пшеницата в Париж и Чикаго вчера отслабват, но пазарите остават загрижени от слабата зърнена реколта в Европа след ново понижение на оценката във Франция. В подкрепа остават и неблагоприятните условия за сеитбата в Русия и Бразилия.
Goldman Sachs и Citigroup понижават прогнозите си за икономически растеж на Китай тази година до 4,7%. Според тях това ще се отрази негативно върху вноса в страната като цяло, включително на земеделски култури като соя, царевица и ечемик.
Въпреки прогнози за по-слабо производство и прогнози за дъжд при стартирала жътва, цените на рапицата в Канада дълбаят ново 4 годишно дъно. Соята също отслабва потискана и от повишени вносни мита в Индия. Пшеница и царевица поскъпват, но неубедително.
Заради „библейски“ валежи през август, офисът на USDA в Казахстан понижават оценката си за реколтата от пшеница в страната с 1.6Мт до 14.2Мт. Производството на ечемика е понижено от 3.4Мт на 3Мт, като не се изключват нови понижения
Първоначалният добив на царевицата в Русия е 298кг/дка, като спада с 58% спрямо миналата година. След 8% реколтирани площи добивът на слънчогледа е 168кг/дка, като спада с 27%. Есенната сеитба изостава с 23%.
Заради сухото и горещо време през август, руските анализатори от ПроЗерно понижават оценката си за зърнената реколта на Русия с 2Мт до 126Мт. Най-голямо понижение имат за царевицата с 2Мт, слънчогледа с 0.6Мт, ечемика с 0.3Мт и соята с 0.3Мт.
Според очакванията Централната банка на САЩ повишава основния лихвен процент в САЩ с 0.5%. Зърнените пазари в Париж и Чикаго, обаче отново се представят слабо и основна причина за това изглеждат повече валежи в прогнозите за Русия, САЩ и Бразилия.
При поскъпващи цени, Зърнената агенция на Йордания договаря внос на 60кмт хлебна пшеница за декември 2024. Спрямо последната покупка от края на август цената на пшеницата за вносителя поскъпва с $12 за тон на база CFR.
Новините от световните торови пазари и през тази седмица са предимно в полза на биковете. Уреята и преработените фосфати поскъпват и поддържат високи ценови нива, а амонякът ги следва.
Средните добиви на царевицата, слънчогледа и соята в Русия се подобряват, но остават значително по-лоши в сравнение с последните няколко години. Добивите на пшеницата, ечемика и рапицата, обаче продължават да се влошават.
С исторически ниски нива на река Амазонка в Бразилия, пазарите на соята и царевицата в Чикаго подновяват твърдостта си докато пшеницата отслабва, но по начин който поддържа краткосрочната инициатива на биковете.
Аграрното министерство на Япония е обявило нови търгове за внос на общо 123кмт хлебна пшеница, които ще се доставят в периода от края на октомври до началото на януари 2025г.