Първоначалният добив на царевицата в Русия е 298кг/дка, като спада с 58% спрямо миналата година. След 8% реколтирани площи добивът на слънчогледа е 168кг/дка, като спада с 27%. Есенната сеитба изостава с 23%.
Заради сухото и горещо време през август, руските анализатори от ПроЗерно понижават оценката си за зърнената реколта на Русия с 2Мт до 126Мт. Най-голямо понижение имат за царевицата с 2Мт, слънчогледа с 0.6Мт, ечемика с 0.3Мт и соята с 0.3Мт.
Експортните нива от Черноморския регион остават барометъра за глобалния зърнен експорт и докато предлагането от там остава евтино и бързо, биковете ще имат проблеми с дългосрочното повишаване на цените.
След слаба реколта в Западна Европа, зърненият експорт от ЕС продължава с бавно темпо, като износа на мека пшеница спада с 23% спрямо миналата година, а на ечемика с 27%. Същевременно вносът на царевицата и рапицата нарастват с по 21%, а на слънчогледа с 24%.
Европейската Комисия доближава прогнозата си за реколтата от слънчоглед и царевица в България до тази на АгроПортал, като понижават съществено производството на двете култури. Все още, обаче тяхната оценка остава оптимистична спрямо нашата.
ЕК отново понижава прогнозата си за производството на зърнени и маслодайни култури в ЕС, като в последните им баланси понижение имат за пшеницата, царевицата, ечемика, слънчогледа и рапицата. Надолу вървят и прогнозите за експорта.
На фона на разгорещени президентски дебати, отслабващи фондови борси и лихвени проценти в САЩ, пазарът на суровия петрол пропада до 18 месечно дъно. Това не вещае добри неща за бъдещето на суровинните пазари, зърнените включително. Бавна сеитба в Русия подкрепя пшеницата.
Цената на слънчогледовото масло е поскъпнала с 27$/т, докато това на соевото масло е с 38.51$/т повече във вчерашния търг на Египет. Българско масло отново липсва
Високите температури и липсата на дъжд в Украйна създават неблагоприятни условия за сеитба на есенници, особено рапица. Такава е ситуацията в целия Черноморски регион
Първоначалният добив на царевицата в Русия е 298кг/дка, като спада с 58% спрямо миналата година. След 8% реколтирани площи добивът на слънчогледа е 168кг/дка, като спада с 27%. Есенната сеитба изостава с 23%.
Индия и нейната нужда от внос на преработени фосфати и урея поддържат цените високи. Поташът остава потиснат поради свръхпредлагане, докато амонякът може да поскъпне поради проблеми с производството в Близкия изток.
Според канадската статистика запасите от рапица в Канада ще нараснат с 67% спрямо миналата година. Със 73% ще нарастват и запасите на ечемика, но на пшеницата ще спаднат с 21%. Съществен спад се очаква и в запасите на лещата, граха и нахута.