ЕК понижават производството на мека пшеница в ЕС до 112,6 милиона тона от 114,6 милиона тона, прогнозирани в предходния месец, докато прогнозата им за производството на царевицата е понижена до 58 милиона тона, срещу 60,1 милиона в оценката им през септември.
С благоприятни дъждовни условия сеитбата на соята и царевицата в Бразилия вече почти наваксва изоставането. За седмица соята напредва с 20% до 37%, срещу 40% преди година. Първата царевица е засята на 37% наравно с преди година. Жътвата на пшеницата е готова на 56%.
Най-значимото събитие за зърнената индустрия в България и Черноморския регион – Зърнена Академия 2024 стартира официално утре. От 9 часа тази сутрин, обаче вече върви и Паралелната програма на събитието включваща обучение на StoneX, а по-късно и на Agxecutive.
В октомврийския си доклад посевната служба на Европейската Комисия MARS понижават оценката си за средния добив на царевица в ЕС с 3% до 6.66т/ха, а на слънчогледа с 6% до 1.86т/ха. С 3% до 2.72т/ха е понижен добива и на соята.
Сухи и топли прогнози за времето във Франция през следващите 1-2 седмици торпилират цените на МАТИФ в петък, въпреки че и при последното отчитане жътвата на царевицата и сеитбата на пшеницата и ечемика изостават значително.
Въпреки изключително бавна жътва на царевицата във Франция е почти толкова бавната сеитба на пшеницата и ечемика, зърнените пазари в Париж остават слаби. Рапицата вчера прибира печалби и също отслабва. Слаб долар подкрепя цените в Чикаго.
В последния си обзор за зърнените пазари в Аржентина, Борсата в Росарио използва футболна терминология заявявайки, че преди последните валежи фермерите в страната „са губили с 0:3 срещу сушата“, но след тях резултата вече е 4:3 в полза на фермерите.
След суха есен и почти затворен сеитбен прозорец новата реколта пшеница в Русия се прогнозира на 80-85Мт, което ще е по-слабо от 82-3Мт прибрани през тази година, 92.8Мт прибрани през 2023та и 104.2Мт през 2022ра. Слънчоглед и палмово масло поскъпват до 2 годишен връх.
България е лидер в износа на земеделски продукти за Китай сред страните от Централна и Източна Европа. През 2023г стойността на износа на селскостопански продукти от България за Китай е нараснал два пъти, като най-голям принос за това имат доставките на царевица и слънчоглед.
Потвърдено отлагане с поне още една година на т.нар. EUDR политики на ЕС (за забрана за внос на суровини, чийто произход са обезлесени гори) пазарът на рапицата получава видима подкрепа. Соя и царевица в Чикаго остават слаби, а в петък отслабва и пшеницата.
Международният съвет по зърното (МСЗ) повишават оценката си за производството и запасите на соя в Света. Оценката за производството на пшеница и царевица са без промяна, съответно на 798Мт и 1224Мт. По-голямо производство и запаси виждат и за ориза.
Фючърсите на пшеницата в Чикаго получават подкрепа от новини за полярни ветрове, които ще изсушават зреещата реколта в Аржентина. С рекордно бърза жътва в САЩ соевите пазари остават под силен натиск. Огромна продажба подкрепя пазара на царевицата.
Очаквани валежи в Русия, Бразилия и Аржентина потискат фючърсите на зърнените пазари, като с най-големи загуби вчера се отчитат пазарите на царевицата и соята в Чикаго. Експортът на пшеница от ЕС остава слаб, но вносът на царевицата стабилен.
Strategie Grains поддържат прогнозата си за производството на пшеница в ЕС за сезон 2024/25 на 114,4 милиона тона. Прогнозата им за царевицата, обаче е леко повишена с 0,2 милиона тона до 58,1 милиона тона, а леко нагоре до 50,6 милиона тона е и оценката им за ечемика.
Слабо евро и най-обилните октомврийски валежи за последните 30+ години във Франция поддържат поскъпването на зърнените пазари в Париж. Цените на царевицата и соята в Чикаго, обаче остават слаби преди USDA. С поскъпващ петрол рапицата на МАТИФ достига €500.