В мартенския си доклад, COCERAL понижава прогнозата си за зърнопроизводството в България през 2025г в сравнение с декемврийската си прогноза.
При
пшеницата прогнозата за март е 6.28 милиона тона (Ммт), което е с 314 хил. тона по-малко в сравнение с декемврийската прогноза (6.6 Ммт). Спадът се дължи на намаление на площите от 1.2Мха на 1.14Мха, а добивите остават стабилни на 5.5т/ха.
При
ечемика също има спад – прогнозата за март е 0.85 Ммт, което е с 250 хил. тона по-малко от декемврийската прогноза от 1.1Ммт. Причината за драстичния спад са както намаление на площите от 200Кха до 163 Кха, така и добивите от 5.5т/ха на 5.2т/ха.
При
царевицата прогнозата за март показва увеличение в производството до 2 450 хил. тона, в сравнение с 2 250 хил. тона през декември. Тук единствено площите са увеличени от 450Кха на 490Кха, а очакванията за добивите са на 5т/ха.
Прогнозата за
рапицата също е намалена от 330 Кмт през декември на 252 Кха сега. Спадът се дължи на намаление на площите от 110Кха на 101Кха и редукция в очакваните добиви от 3т/ха на 2.5т/ха.
При
слънчогледа се наблюдава спад в прогнозираното производство – от 1.9Мт през декември до 1.800Ммт през март, въпреки увеличението на площите от 950Кха на 1Мха, тъй като добивите спадат от 2т/ха на 1.8т/ха.
Изглежда Coceral залагат на поредна лоша година с ниски добиви и оценката им е доста консервативна за този период на сезона. За сравнение, оценките на местния офис на USDA (FAS София) е за 6.8 Ммт пшеница, 0.9 Ммт ечемик и 230 Кмт за рапицата.