Вход Търси Търси

EURONEXT

Пшеница MATIF 234.75 €/мт
Царевица MATIF 216.00 €/мт
Рапица MATIF 516.50 €/мт
Пшеница CBOT 600.75 ¢/b
Царевица СВОТ 484.75 ¢/b
Соя СВОТ 1,046.25 ¢/b
Соев шрот СВОТ 300.00 $/st
Соево масло СВОТ 45.78 ¢/lb
Слънчоглед - 44-9-2 1,100.00 лв/мт

Потомственият градинар Христо Йорданов патентова феромонов капан за молци по кестените

Агропортал |31.05.2012
129
Потомственият градинар Христо Йорданов патентова феромонов капан за молци по кестените

Феромонов капан за молци, които нападат кестеновите дървета е патентовал потомственият градинар Христо Йорданов.

Мъжките молци живеят под кората на дървото и не излизат на повърхността. Заради тях дърветата губят по около 30 % от листната си маса. Йорданов обаче е патентовал течност, в която има феромони от женски молец. Бутилка от нея се слага до дървото и мъжките привлечени от миризмата излизат на повърхността на кората и стигат до течността, в която се давят.

Със залагане на феромоновитe капани миналата година, от молци са били спасени десетки кестенови дървета в Борисовата градина в София. Тази година обаче заради липса на спонсори дърветата отново са застрашени от вредителите. Създателят на капаните за молци е четвърто поколение градинар и създател на Your gardener. Неговите градински и ландшафтни проекти са и част от Кралското градинарско общество в Англия.





Етикети: градинарство молци кестени патент феромонов капан

Още новини

ТОП НОВИНИ

Прогнози за ниски температури в Русия и Украйна подкрепят цените на пшеницата

Прогнози за ниски температури в Русия и Украйна подкрепят цените на пшеницата

Фючърсите на пшеницата както в Париж, така и в Чикаго намериха добра подкрепа в прогнозите за времето в Русия и Украйна, поради което регистрираха ръст вчера. Маслодайният комплекс също се представя силно.
Copyright © 2025. All market data is provided by Barchart Solutions. Futures: at least 10 minute delayed. Information is provided 'as is' and solely for informational purposes, not for trading purposes or advice. To see all exchange delays and terms of use, please see disclaimer.