Новата реколта царевица в България със сигурност няма да е най-голямата, като производство и добиви на които сме способни, но също така считаме, че числата в седмичните анализи на МЗХГ са малко песимистични. Наистина среден добив от 4.9 т/ха звучи разумно, заради източните части на страната, където сушата доведе до не виждани от години добиви. От друга страна резултатите на фермерите, които посещаваме показват, че дори в добричка област е имало полета, където добива е бил над 4 т/ха.
В същото време в посетените от нас стопанства в Централна Северна и Северозападна България показват, че не само са постигнали нашите прогнози, но и са ги надминали. Така например в Търновско при очакван от нас среден добив около 8т/ха, фермера отчита 8.6т/ха, докато във Врачанско и Монтанско средния добив на посетените от нас стопанства варира от 8.5т/ха до 9т/ха, с максимални резултати до 12т/ха.
Ако погледнем към Русия и Украйна, където валежите в значими за тяхното производство региони, са били даже по-малко от тези в Източна България, резултатите им до сега показват национални добиви от 5.27 т/ха (Русия) и 4.91 т/ха (Украйна). Всичко казано ни кара да предположим, че нашите добиви по-скоро се доближават до тези на Русия.
Добрите резултати, които посетените от нас фермери са постигнали и съпоставката с Русия и Украйна, не означават, че 2020 бе успешна за Българското зърнопроизводство. Въпреки това, считаме че 4.9 т/ха и 2.8 Ммт е по-скоро песимистична оценка за реколтата от царевица. В тази връзка трябва да споменем и прогнозата на USDA във вчерашния доклад, в който средният добив на царевицата в България е оценен на 5.74т/ха. Имайки предвид информацията и анализите, които имаме до момента, считаме че среден добив от 5.1-5.3 т/ха и производство около и малко над 3 Ммт е прогноза, която по-точно се доближила до реалното производството на страната този сезон.