В ноемврийските си баланси за производството на зърно в Европа и България, ЕК за пръв път увеличава прогнозата си за българското производство на пролетници. Европейската комисия месеци наред само намаляваше прогнозите си след като жегата и сушата опожариха реколтата в страната.
Увеличението обаче е просто лека корекция и обемите не са значителни. Реколтата от царевица е увеличена с 52Кмт до 1.4Ммт. Това е с 52% под средното за последните 5 години. Тазгодишното производство е най-лошото след 2009, когато фермерите прибраха под 1.3Ммт по ранни на ЕК. Ниското производство обаче не помага особено на фермерите тази година. Всички се притесняват, че няма търсене за тяхната царевица. Високите нива на токсини в тазгодишната реколта кара търговците да са предпазливи и повечето не рискуват да я предлагат на външните пазари.
Прогнозата за производството на слънчоглед също е увеличена минимално от 1.4Ммт на 1.44 Ммт. Реколтата тази година е с 23.9% по-малка в сравнение със средното за последните 5 години.
Интересното е, че ЕК прави съществена корекция нагоре в производството на царевица в целия блок. От 58.2Ммт на 59.8Ммт или с 1.6Ммт нагоре.
Това се дължи основно на увеличение на прогнозата за Румъния. Румънското производство е увеличено с близо 0.8Ммт до 7,57Ммт.