Според августовския доклад на европейската посевна служба (MARS), времето в България е било изключително горещо и сухо. Температурите са превишили дългосрочната средна (LTA) с 2–3 °C през целия период на разглеждане и е отчетен най-горещият период от 1975 г насам. Най-високите температури са регистрирани в средата на юли и средата на август, когато дневните максимуми достигнаха 36–41 °C. Валежите през разглеждания период са били само половината от LTA. Значителни валежи са паднали главно около 20 юли. Въз основа на климатичния воден баланс (който може да се счита за индекс на суша), периодът се оказва и най-сухият откакто се води статистика. При продължителни сухи условия и дълги периоди без валежи запасите от почвена влага са намалели бързо. Летните култури са били подложени на тежък воден и топлинен стрес по време на критичния период на наливане на зърното. Освен това експертите на ЕК обръщат внимание и на честите пожари тази година, които са оказали влияние на местно ниво.
В резултат на това, прогнозите за добивите при царевицата и слънчоглед бяха преразгледани допълнително надолу и сега са близо до разочароващите нива от миналата година. Добивите от царевица са намалени със 73кг/дк до 464кг/дк спрямо предходния доклад, което е с 16% под средното за последните 5 години, но все още над нивата от предходната година. Нашият Кроп Тур показа значително по-ниски добиви. При слънчогледа добивите са намалени едва с 6 кг/дк до 211кг/дк, което отново е над миналогодишните нива, но под средното на 5 годишна база. Ние оценяваме добивите на 168 кг/дк.
И при двете култури очакваме още корекции надолу през следващите месеци.
С приключена жътвата на зимните култури, промени не са правени по отношение на добивите и те остават значително по-добри от средното за последните 5 години. Фермерите са прибрали средно по 573 кг/дк мека пшеница, 487кг/дк твърда пшеница, 553 кг/дк ечемик и 250 кг/дк рапица. От есенниците, единствено рапицата е под средното с 3%.