От началото на сезона експортът на царевица от България е почти без промяна през последния месец на 0.74Ммт. От тях 0.24Ммт са били отправени за Трети страни. Експортът на слънчоглед за сезона е почти 0.2Ммт, от които 20кмт са били за Трети страни
Експортът на пшеница нараства до 2.13Ммт, от които малко над 0.85Ммт са били отправени за страни извън Европейския съюз. Експортът на ечемик остава 0.26Ммт, от които 0.2Ммт са били към Трети страни.
Износът на слънчоглед изостава значително за сметка на вноса, а най-големият преработвател на слънчоглед в България е възобновил износа на суровината за първи път от години
Цената на царевицата в България се покачи с 8.2% от началото на годината и достигна 16 месечен връх на фона на повишено търсене от търговци и консуматори
Фючърсите на пшеницата реагираха негативно на съгласието на Русия за частично прекратяване на огъня. Рапицата на MATIF успя да прекъсне пагубната си серия. Жътвата на царевицата в Аржентина напредва.
Силното евро не позволява покачване на цените на пшеницата на МАТИФ, а износът от ЕС изостава с 35% спрямо предходния сезон. Вносът на царевица – с 9% повече.
Царевицата сафриня в Бразилия е засята на 97%. В Аржентина жътвата напредва, като се регистрират високи средни добиви и подобряващо се състояние на посевите.
Може би стратегически, Индия все още не е обявила своя търг за внос на карбамид, което продължава да потиска цените в глобален план. Мароканските преработени фосфати поскъпват леко.
Предвид данните на USDA, показващи влошеното състояние на пшеницата в САЩ, фючърсите в Чикаго поскъпнаха с 2% през вчерашната сесия. Силното евро лимитира ръста на тези в Париж.